2008. április. 07. 12:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 07. 11:28 Gazdaság

Befektetési tanácsok április második hetére

A nemzetközi piaci hangulat változásának köszönhetően a hozamok, illetve a kamatok szinte kivétel nélkül mindenütt emelkedtek. A piac végre beárazottnak tekinti a válság hatásait, s lassan elindulhat egy emelkedő szakasz.

Az emelkedés azzal magyarázható, hogy a fejlett piacokon a kamatok csökkenésének lehetősége elérte a minimum-szintet, így további vevők nem jelennek meg a piacokon. A távol-keleti vevők is eltűnnek lassan, mivel az Egyesült Államok gazdaságának recessziójától tartva más befektetési célpontokat keresnek, hiszen az elmúlt két évben jelentős veszteségeket voltak kénytelenek elszenvedni a dollár gyengülése miatt.

Ezek a folyamatok itthon is hatottak, a hozamok újra emelkedtek. A politikai krízishelyzet is hatott a piacra és sajnos ezek a hatások ezúttal összeadódtak. Így fordulhatott elő, hogy 2004 októbere óta először láthattunk kétszámjegyű hozamokat a három éves kötvények kereskedése során. Ha elhelyezzük időben ezt az adatot, azt találjuk, hogy 2005. szeptember 5-én 5,44 százalék volt a három éves kötvények hozama, de egy évre visszatekintve is csak 7,31-os szintet látunk, miközben az elmúlt egy évben a legalacsonyabb hozam mindössze 6,67 százalék volt. Ezekből az adatokból jól látszik, hogy a hazai kötvénypiac – mint a gazdaság egyik fokmérője – milyen magas kockázatot jelent a befektetők számára.

Devizapiac. A vezető EUR/USD deviza-pár visszaállni látszik a korábbi csatornába, melyet múl év novembere körül hagyott el.



Ennek a csatornának az alján vagyunk, így most a dollár újabb gyengülése következhet, de most a piac Európára is figyel, mert itt az inflációs nyomás és a gazdasági növekedés megtorpanása lépéskényszerbe hozza az Európai Központi Bank (ECB) döntéshozóit. Az előző héten jelzett, rövid távú szűkülő csatorna továbbra is él, ami szintén a dollár gyengülését feltételezi a közeli jövőben. Ez a technikai megközelítés. Egyelőre az elemzők várakozásai is ezt támasztják alá, hiszen ma az uralkodó elképzelés szerint a dollár erősödése ugyan bekövetkezik az év második felében, de addig még gyengülni fog – akár az 1,60-as szintig is. Tehát ajánlásunk, dollár eladás az euróval szemben.

A „carry trade” devizák helyzete nem sokat változott a héten, de egy enyhe gyengülést láthattunk mind a CHF, mind a JPY esetében. Ez azt jelenti, hogy a „carry trade” aktivitás jelentősen nem változott. Nagyobb változásokat láttunk a politikai viharoktól sújtott Törökországban, ahol a líra jelentősen gyengült a vezető devizákkal szemben. Az állampapírok hozamai szintén emelkedtek, de ennek mértéke nem haladta meg a térségben – és különösen Magyarországon – látott mértéket, így a negatív hatás szinte egyedül a keresztárfolyamok szintjén csapódott le.

A hazai helyzet érdekessége az volt, hogy miközben a hozamok emelkedtek, a forint erősödött. Itt – piaci pletykák szerint – felvetődik a burkolt intervenció lehetősége, de az intervenciós sáv feladása után ez meglehetősen nagy logikai vargabetű lenne az MNB-től. Minden esetre a forint kilépett az eddigi sávból az euróval szemben, de gyorsan vissza is tért, mivel itt már „elfogyott a levegő” és nem tudta magát tartani a forint.



A dollár gyengülése a forinttal szemben egyértelmű, ami összhangban van a dollár euróhoz mért várható gyengülésével is. A trend tehát nem változik, továbbra is gyengülhet a dollár a forinttal szemben is. Ez most rövidtávra is érvényes, mivel a trendcsatorna felső széle közelében tart a keresztárfolyam.

Egyéves lejáratok óvatosabbaknak (Oldaltörés)

Kötvénypiac. Az előző hetekben a hozamok emelkedése jellemezte a fejlett piaci kötvénykereskedést. Nos, Európában az emelkedés tovább folytatódott, a tíz éves bundok (német államkötvények) hozama emelkedett, de az emelkedés mértéke csökkent, hiszen csak 6 bázispont mértékű volt. Az amerikai tíz éves állampapírok hozama kicsit jobban emelkedett, de itt is – éppen csak – alatta maradt a 10 bázispontos mértéknek. A fejlett piacokon tehát továbbra sem érdemes kötvényekbe fektetni, de az látható, hogy a hozamemelkedés kezd kifulladni. Most az a kérdés, hogy ez erőgyűjtés a további emelkedéshez, vagy a trend esetleg fordul, és ismét csökkennek a hozamok.

A feltörekvő piacokon egyértelmű hozamemelkedést láttunk, de itt az emelkedés mértéke nagyobb volt, mint a fejlett piacok esetében. Most itt is az a kérdés, hogy elérték, vagy nem azokat a szinteket a hozamok, ahol már a befektetők ismét belépési pontokat látnak, vagy még mindig óvatosak maradnak és a lejáró kötvény befektetéseiket nem újítják meg. Mert ma is az a helyzet, hogy fejvesztett menekülés még mindig nincs, viszont az újrabefektetések terén gyenge piaci teljesítményeket látunk.

A hazai helyzet is ebben ezt mutatja, a kötvényhozamok ismét emelkedtek a hét közepén, de a forint árfolyamában ez nem látszódott meg, tehát a kötvénypiacról kiáramló pénz egyelőre nem hagyta el az országot. Ez azt mutatja, hogy a hozamok kezdik elérni azt a szintet, ahol már a külföldi befektetők vállalják a kockázatot a magyar piacon. Ma még inkább a bankközi rövid betétekben pihentetik a pénzt, de az a tőke hamarosan megjelenhet az állampapír piacon.



Ma a 3-5 éves szegmens vétele lehet a legjobb stratégia, de aki nem meri vállalni az ezzel járó kockázatot, annak az egyéves lejárat 9 százalékos hozam is biztosít némi pozitív reálhozamot.


Biztos terep az orosz részvénypiac (Oldaltörés)


Részvénypiac. Az április elsejei amerikai nagy részvénypiaci emelkedés nem tréfa, ezúttal komolyan gondolták a vételeket a befektetők, mert a kialakult szinteket képesek voltak egész héten tartani az indexek. Ennek azért van jelentősége, mert amikor az elmúlt időszakokban nagyobb emelkedéseket láttunk, az annak volt köszönhető, hogy a short pozíciókat gyorsan zárták a befektetők, majd miután ez a hullám lefutott, akkor az indexek ott folytatták, mint a pozíciózárások előtt; estek tovább.

Európában szinte teljesen azonosan mozogtak az indexek, a közeli múltban az együttmozgás az amerikai és az európai indexek között nagyon jelentősen emelkedett, szinte teljes a korreláció. De mit várunk a jövőben? Arra számítunk, hogy a piac végre beárazottnak tekinti a válság hatásait és lassan elindulhat egy – lassan – emelkedő szakasz, mely azonban a pénzügyi szektort tekintve alulteljesítő lehet, mivel itt azért még érhetik meglepetések a befektetőket. Ezek szerint ma az a legmegfelelőbb befektetői magatartás, hogy esésben óvatosan venni kell a fejlett piaci részvényeket/részvény alapokat.

A feltörekvő piacokon továbbra sem rózsás a helyzet: Kína tovább esik, Indiában sem alakul kedvezően a helyzet, de az európai feltörekvő piacok sem mutatnak kiemelkedő teljesítményt. A török politikai események szintén rosszul hatottak, de itt továbbra is csábítóan alacsony árak mellett lehet kereskedni, így itt esésben vételt javasolunk. Az orosz piacot pedig minden megkötés nélkül vételre ajánljuk, mivel az eső napokon ismét bebizonyította, hogy ez a piac képes relatív legjobban ellenállni az esésnek, a gazdasági kilátások pedig javulnak, ami a hitelminősítők minősítéseiben is egyre inkább megjelenik.
















A hazai piacon szintén egy kicsit csitult a pánikhangulat, az OTP képes volt ismét megszilárdítani pozícióját 7000 forint körül, míg a Mol kisé gyengébben teljesített, de az emelkedés lehetősége itt is benne van a piacban.



A volatilitás is csökkent némileg, ami szintén biztató jel. A Richter piacán viszont siralmas a helyzet, ma már ott tartunk, hogy örülhetünk, hogy a 33 000-es szint megtartja a papír árfolyamát. Ajánlásunk tehát Mol és OTP vétel, de a kisebb papírokra is érdemes lehet odafigyelni – gyűjtögetés szintjén. Itt a Synergon, a Fotex és a Pannergy lehet érdekes befektetési terep, bár óvatosnak kell lenni, mert a forgalom nagyon alacsony szinten alakul.

Ajánlások (Oldaltörés)

- Állampapír piac:

1-3-5 év vétel (HUF), többi tartás

Fejlett piacok: kivárás

- Vállalati kötvények:

Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

Orosz piac: vétel

Török piac: kivárás, sávos vétel

- Hazai részvénypiac:

Esésben vétel; Mol, OTP

Vétel: Pannergy, Synergon

- Befektetési alapok:

Hazai ingatlan alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.