2008. március. 10. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 10. 16:30 Gazdaság

Londonban 7 százalék környékére várják az inflációt

A múlt hónapról is még 7 százalék körüli inflációt várnak londoni felzárkózó piaci elemzők – van olyan vélemény, amely szerint az éves szintű drágulási ütem még gyorsult is valamelyest –, a pénzügypolitikai kilátásokról azonban változatlanul gyökeresen ellentmondóak az előrejelzések.

A megkérdezett, illetve prognózisaikban szemlézett tíz nagy londoni befektetési ház – Barclays Capital, UBS, BNP Paribas, Dresdner Kleinwort, Crédit Suisse, Citigroup, JP Morgan, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Merrill Lynch – februárra szóló fogyasztóiár-inflációs előrejelzései 6,8 és 7,2 százalék közötti sávban mozogtak, 6,97 százalékos átlaggal.

A felmérésbe bevont házak közül a Merrill Lynch jósolt valamelyes gyorsulást, 7,2 százalékra az előző havi 7,1 százalékról, a nyersanyag- és a hatósági árak más térségre is jellemző emelkedésére hivatkozva. A cég londoni elemzői hozzátették ugyanakkor, hogy már a februári adatban jó eséllyel kedvező éves bázishatások érvényesültek – ezek akadályozták meg a még nagyobb emelkedést –, a továbbiakban pedig a Merrill Lynch azt várja, hogy a teljes kosárra számított éves inflációs adatok az év végére 4,0-4,5 százalékig csökkennek.

A ház továbbra is azzal számol, hogy az MNB rövid távon a kivárás politikáját folytatja. Bármely más pénzügypolitikai lépést – vagyis egy kamatemelést – a piac most már pánikreakciónak tekintene, miután a magyar jegybank a múlt hónapban, "helyes módon" nem nyúlt az alapkamathoz, és törölte a forintsávot, másrészt egy esetleges szigorítás sem stabilizálná a piacot, amelynek szereplői a kamatemelést csak "az elkerülhetetlen pénzügypolitikai enyhítés átmeneti megfordításának tekintenék", vélekedtek a Merrill Lynch elemzői.

Ebben a kérdésben azonban jelentősek a nézeteltérések a City elemzői közösségében, amelyen belül vannak agresszív kamatemelést jósló és szükségesnek tartó vélemények is.

A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege – amely hétfőn 7,1 százalékos februári magyarországi inflációs előrejelzést adott – éppen a múlt hét végén közzétett terjedelmes elemzésében azt a forgatókönyvet valószínűsítette, hogy az MNB a következő három kamatdöntő ülésen összesen 1,50 százalékponttal – egyenként fél-fél százalékpontos emelésekkel – 9 százalékra emeli alapkamatát. A GS szerint az sem kizárt, hogy a jegybank, hitelességjavító céllal, a március végi következő ülésen fél százalékpontnál nagyobb kezdeti emelésre szánja el magát.

A Goldman Sachs ezt az előrejelzését azzal az érvvel támasztotta alá, hogy ha a magyar jegybank jövőre a 3 százalékos inflációs cél "közelébe akar kerülni", ahhoz a jelenleginél sokkal erősebb, ideális esetben 240 körüli forintárfolyamra lenne szüksége, és ez a mostani helyzetben csak jóval magasabb kamatszinttel érhető el.

Hasonló állásponton vannak a Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői, akik hétfőn 6,9 százalékos februári inflációs előrejelzést adtak. A Dresdner prognózisa szerint az éves összevetésű maginfláció valószínűleg további gyorsulással 5,2 százalékra, tavaly augusztus óta a legmagasabb szintre emelkedett februárban, ami "újabb ok annak feltételezésére", hogy az MNB már e hónap végén kamatot emel.

A gazdasági növekedés gyengeségét tekintve a ház elemzői negyed százalékpontos szigorítást valószínűsítenek, de a növekvő kockázatkerülés, a forintra nehezedő nyomás esetleges erősödése, valamint a népszavazási eredmény keltette újabb bizonytalanságok miatt szerintük mind nagyobb a kockázata egy fél százalékpontos március végi kamatemelésnek.

zöldhasú
Hirdetés