A világ legnagyobb épületével enyhítenek a moszkvai hotelhiányon
Moszkvában tavaly egy 4-5 csillagos szállodában egy szoba átlagosan 483 dollárba került, vagyis 11 százalékkal többe, mint az előző évben, de a rubelben számított ár 14 százalékkal emelkedett, 2004 óta a szállodai árak pedig 93 százalékkal nőttek – állapította meg a Hogg Robinson Group (HRG) kutatása. A szobahiányon többek között egy gigantomán épülettel igyekeznek segíteni.
A moszkvai Kristálysziget látványterve. Nincs nagyobb © AP |
Szeptember végén az orosz fővárosban összesen 217 szálloda és benne összesen 35 ezer szoba volt, amelyek közül 2863 volt ötcsillagos és 6120 négycsillagos. A szállodák átlagos kihasználtsága tavaly 77,8 százalékos volt.
A krónikus hiányon egy gigantikus építmény felhúzásával próbálnak segíteni. A tervek szerint 2013-ra megépül a Kristálysziget, ami tulajdonképpen egyetlen hatalmas komplexum, amelynek 2,5 négyzetkilométeres területén 875 ezer négyzetméteres hasznos négyzetméteren 3000 hotelszoba és 900 különleges kiszolgálású apartman kap helyet. Emellett persze még elfér benne 160 ezer négyzetméternyi kereskedelmi és szórakoztató létesítmény, 75 ezer négyzetméternyi iroda, több mint 200 ezer négyzetméternyi múzeum, iskola és kultúrcélokat szolgáló egység. És akkor még nem beszéltünk a hatalmas közösségi terekről, kilátókról. Mellesleg 525 ezernyi föld alatti parkoló is épül hozzá, ahol 14 ezer kocsit lehet majd elhelyezni. A 450 méter magas épület ráadásul környezetbarát szupertechnikákat használ majd saját víz- és villamosenergia-ellátására. A hatalmas spirálban hegyes csúcsba csavarodó gigászt napelemekkel borítják be, s szélturbinák sokaságát szerelik rá az energiatermelés érdekében. A Kristálysziget a világ legnagyobb építménye lesz. Ehhez képest a tervezett 4 milliárd dolláros építési költség nem is olyan sok.
A HRG brit ügyfelei által 50 városban fizetett árak alapján készült kimutatást ismertető Vedomosztyi című orosz lap orosz szakértőket idéz, akik szerint az átlagos moszkvai szállodaár 330 dollár. A szakértők elismerték, hogy nagyon drágák a moszkvai szállodák, de úgy vélték, az árakat csak újabb hotelek építésével lehet letörni. A becslések szerint négy-öt ötcsillagos, húsz-harminc négycsillagos és száz háromcsillagos szállodára, s bennük négyezer szobára lenne még szükség.
Moszkva után New York következik, ahol átlagosan 374 dollárba kerül egy szállodai szoba, és az áremelkedés egy év alatt 2 százalékot tett ki. A harmadik helyen Párizs áll: ott átlagosan 333 dollárért, vagyis az előző évinél 8 százalékkal drágábban kapható egy hotelszoba. Sorrendben Dubaj, Milánó és Stockholm következik a HRG felmérése szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.