CEC: kedvező változások a thm kiszámításában
A Central European Credit Zrt. (CEC) kedvezőnek ítéli, hogy a teljes hiteldíj mutatót (thm) szabályozó kormányrendelet módosítása révén az egyes hitelintézetek lakáskölcsöneinek kamatait, díjait jobban össze lehet hasonlítani - mondta Varga Eszter, a CEC vezérigazgatója. Ezzel együtt a mostani rendeletmódosítás sem teszi lehetővé néhány elem beszámítását, a banki tranzakciós költségek összevetését és nem veszi figyelembe az átutalási díjat, illetve devizakölcsön vonatkozásában például a konverziós díjat – tette hozzá.
Varga Eszter elmondta: a vonatkozó kormányrendeletben szereplő definíció alapján a thm egy olyan éves kamatláb, amely megmutatja, hogy valójában mekkora kamatot fizet az ügyfél a számára folyósított kölcsön után. A thm jelenlegi számítása figyelembe veszi a hitelfelvétel kapcsán jelentkező összes egyszeri díjakat (például a hitelvizsgálati díjat, a szerződéskötési díjat, az értékbecslés díjat) és néhány folyó költséget (a kamatot, a kezelési költséget). A vezérigazgató kiemelte: a thm segítségével így - elméletileg - összehasonlíthatóvá válnak az azonos hitelösszegű és futamidejű banki kölcsönajánlatok.
A vezérigazgató hangoztatta: a hiteligénylők gyakran megfeledkeznek a kölcsönök felvétele előtt olyan, esetleg nagyobb tételekről, amelyek ugyan nem banki költségek, de jelentős egyszeri összegekkel terhelik meg a hitelfelvevő pénztárcáját. Ilyen ingatlan vételekor a felszámított közjegyzői díj, a földhivatali eljárási díj, ezekről is érdemes is előzetes tájékoztatást kérni - mutatott rá.
Emellett a thm a devizában felvett lakáshitelek esetében sokszor nem tartalmazza a svájci frankban vagy euróban megállapított, forintban fizetendő törlesztőrészletek konverziós költségeit, és nem tartalmazza a hitel deviza- és kamatkockázatából fakadó jövőbeli változások hatásait sem. Az ügyfélnek azt is illik számba vennie, hogy a forintnál kedvezőbb euró és svájci frank hitelek esetében árfolyamkockázatot visel: ha esetleg a forint gyengülni kezd ezekhez a devizákhoz képest, a törlesztőrészlet emelkedni fog.
A jelzálog alapú lakáskölcsönökkel foglalkozó CEC az eddigi két és fél éves működése során összességében 8,4 milliárd forint ingatlankölcsönt helyezett ki, az új kihelyezések összege 2007-ben elérte az 5 milliárd forintot. A CEC tavaly megalapította a vevőkövetelések megelőlegezéssel foglalkozó CE Faktor Zrt.-t, amely ingatlanfedezet nélkül képes forrást biztosítani vállalati ügyfelei részére, illetve megkezdte működését a csoporthoz tartozó CE Rent Kft., amely autóbérleti szolgáltatásokat nyújt partnerei számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.