Lezárult a Mol-CEZ részvény adásvétel
A Mol Nyrt. szerdán közölte, hogy a 2007. december 20-án bejelentett Mol-CEZ stratégiai szövetség kapcsán megkötött részvény adásvételi szerződés pénzügyi zárása és elszámolása január 23-án megtörtént.
Ez alapján a Mol 30000 forintos részvényenkénti árfolyamon értékesített 7677285 darab A” sorozatú Mol részvényt a Cseh Energetikai Műveknek (CEZ). Ezen részvényekre a Molnak 20.000 forintos árfolyamon amerikai vételi opciója van, amely 3 éven belül gyakorolható. A Mol egyszeri és éves opciós díjat fizet a CEZ-nek.
A tranzakciót követően a Mol tulajdonában 1465734 A sorozatú és 578 C sorozatú saját részvény maradt. A Cseh Energetikai Művek (CEZ) tavaly december 20-án jelentette be, hogy megveszi a Mol részvényeinek 7 százalékát. A részvényvásárlás finanszírozására a cseh vállalat egyéves lejáratú hitelt vett fel egy, az ING Bank vezette banki szindikátustól.
A részvény adásvétel bejelentésével egy időben a két energiaipari csoport Prágában megállapodást írt alá közös cég létrehozásáról is. A két vállalat azonos alaptőkével és szavazati joggal rendelkezik az új gazdasági társaságban.
Az összesen 1,4 milliárd eurós beruházás eredményeként 2013-ig 1.760 megawatt (MW) új, gázalapú erőművi kapacitás jön létre. A közös vállalat elsődlegesen Magyarországon és Szlovákiában fejti ki tevékenységét, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában. A CEZ ezeken a piacokon eddig nem volt jelen.
Az első nagyobb beruházás keretében a Mol-csoport pozsonyi finomítójának területén, Szlovákiában és a százhalombattai finomítóban, Magyarországon építenek meg egy-egy kombinált ciklusú gázturbinás erőművet. A beépített teljesítmény mindkét helyszínen 800 MW lesz. Ezeken kívül Pozsonyban korszerűsítik a jelenleg is működő hőerőművet, kapacitását 160 MW-ra bővítik.
A CEZ-nek mintegy 7 millió fogyasztója van, és több mint 14.300 MW energiatermelő kapacitással rendelkezik. A vállalat piaci értéke meghaladja a 30 milliárd eurót.
Csehországon kívül a CEZ-csoport Délkelet- és Közép-Európa tíz országában van jelen. Bulgáriában 1,9 millió fogyasztó igényeit elégíti ki a tulajdonában lévő elosztó és ellátó társaságok révén, és tulajdonosa a legnagyobb feketeszén-alapú erőműnek, amely Várnában működik. Romániában 1,4 millió fogyasztót lát el a CEZ. A CEZ-csoportnak Lengyelországban két erőművállalata van. Aktív szereplője a délkelet- és közép-európai országok áramkereskedelmének. Helyi partnereivel együtt jelenleg dolgozik egy erőmű építésének előkészítésén a boszniai Gacko városában.
A CEZ 2007. évi adózott eredményét mintegy 42,6 milliárd koronára becsülte a cégvezetés decemberben, az előző évi 28,8 milliárd korona után, 2008-ra vonatkozóan pedig 46,6 milliárd korona adózott eredmény elérését jelölte meg.
A cseh állam részesedése a CEZ-ben 67,8 százalék, amelyből az idén 7 százalékos részvénycsomag eladását tervezi. Január eleji nyilatkozatok szerint kisebb részesedés eladása is lehetséges, amennyiben azzal elérhető a remélt 30 milliárd koronás bevétel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.