Tovább tart a vita a szerencsi erőmű építéséről
A szerencsi szalmatüzelésű építését – jogerős engedélyek birtokában – tavaly ősszel elkezdték, de a vita azóta sem csitul körülötte – írta az Észak-Magyarország szerdán.
Ugyanakkor a Dél-Alföldön három hasonló létesítményt terveznek, az egyik a hazai dinnyetermesztés egyik központja, Medgyesegyháza közigazgatási területén épülne meg. Az ottani önkormányzat is – hasonlóan a szerencsihez – támogatja a beruházást, a frissen alakult Az élhető Medgyesegyházáért egyesület azonban népszavazás kiírásáért kezdett aláírásgyűjtésbe, sikerrel.
Halász Mihály, a civil kezdeményezés elnöke a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei napilapnak nyilatkozva elmondta: a térségben a családok kilencven százaléka kötődik a dinnyetermesztéshez, a nemzetközileg elismert „védjegyüket féltik az erőmű árnyékától”. Aggályosnak tartják a megnövekedő forgalom miatti környezeti terhelést, nincs garancia arra, hogy amennyiben elfogy a fűtőanyag, akkor előbb-utóbb szemétégetésre állítják át a rendszert.
A népszavazáshoz szükséges aláírások összegyűltek, február 3-án ügydöntő referendumon voksolnak majd a medgyesegyháziak arról a kérdésrőle: „Akarja-e ön, hogy Medgyesegyháza területén hőerőmű épüljön?” Szerencsen mindeközben tart az építkezés – jegyzi meg a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.