A Moodys elemzése szerint Budapest jó adós
A magyar főváros költségvetési rugalmassága ugyan alacsony, pénzügyi teljesítménye viszont erős, és jó a likviditási helyzete, áll a Moody's Investors Service által Budapestről kiadott éves helyzetértékelésben.
Budapesti panoráma. A Moody's szépnek látja © Dripnet |
A Moody's szerint ezek az osztályzatok – számos tényező mellett – tükrözik, hogy Budapest számíthat a magyar kormány teljes támogatására, ezen belül arra, hogy a kormány közbelépne a főváros esetleges adósi nem teljesítővé válásának megakadályozására.
Az elemzés szerint Budapest adóssága 2001 óta gyors ütemben – éves átlagban 27 százalékkal – növekszik. A teljes adósság a kiigazított folyó bevételek arányában a 2000-ben mért 43 százalékról 2006-ra 83 százalékra nőtt.
Mindezzel együtt a hosszú távú adósságállomány folyamatosan a központilag meghatározott limit alatt, és jóval Budapest törlesztési kapacitásán belül maradt. A törlesztési menetrend „zökkenőmentes”, és nem jelent különösebb refinanszírozási kockázatot, áll a Moody's londoni elemzésében.
Az adósság tovább fog növekedni, ahogy a beruházási programok lendületbe jönnek, de a Moody's várakozása szerint az adósságállomány továbbra is Budapest törlesztési kapacitásán belül marad.
A főváros adóskockázatát jelentősen csökkentő kulcstényező az, hogy az összes aláírt hitelszerződés kétharmada mögött feltétel nélküli állami garancia áll. A Moody's szerint 2010-re a teljes budapesti adósságállomány 68 százaléka mögött állami garanciavállalás lesz, a tavaly mért 49,8 százalék helyett.
Mivel e szerződésekben más hitelekre vonatkozó, nem teljesítői keresztfedezeti záradékok is vannak, a Moody's szerint nagyon valószínűtlen, hogy a magyar kormány engedné Budapest egyéb adósságainak nem teljesítővé válását, ami az állami garanciával felvett hitelek teljes törlesztésének azonnali esedékessé válásának kockázatával is járna.
Ez a tényező erőteljes hitelképesség-javító elem, amely végső soron hozzákapcsolja Budapest adósi osztályzatát a szuverén magyar adóskockázati besoroláshoz, áll a Moody's londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint az államilag garantált hitelek arányának növekedése mutatja a főváros iránt tanúsított kormányzati hozzáállás támogató jellegét, ami tükröződik például a BKV-nak nyújtott pótlólagos juttatásokban.
Az elemzés szerint az elmúlt öt évben Budapest mindig költségvetési céljain belül maradt, és a város beruházás-kezelési tevékenysége megfelelő.
A Moody's az ország „legszilárdabb, legsokoldalúbb és legvonzóbb” gazdasági körzetének nevezi Budapestet a magyar fővárosról kiadott elemzésében, megjegyezve, hogy Budapest állítja elő a magyar GDP-érték 35 százalékát.
A Moody's 2006 decemberében vette vissza az addigi "A1"-ről a jelenlegi, stabil kilátású "A2"-re Budapest adósi osztályzatát, miután a szuverén magyar adósbesorolást is azonos mértékben rontotta.
A hitelminősítő annak idején a költségvetési takarékossági program teljes végrehajtása iránti kétségeire hivatkozva minősítette le egy fokozattal a magyar adósságot, de ezzel együtt is az elsőrendű kockázati kategóriában hagyta Magyarország szuverén adósi besorolását.
A Moody's magyar osztályzata a leminősítés után is két szinttel meghaladja a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's és az európai Fitch Ratings által érvényben tartott, "BBB plusz" közepes befektetői fokozatot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.