2007. december. 31. 11:05 Utolsó frissítés: 2007. december. 31. 11:03 Gazdaság

Különleges befektetések: borban, vízben az igazság

Borba, vízbe, környezettudatos vállalatok vagy akár luxuscégek részvényeibe is fektetheti pénzét az, aki ráunt a szokásos tőzsdei papírokra, vagy csak színesíteni szeretné portfólióját.

Porsche, Harley Davidson, Ferrari, Christian Dior, Louis Vuitton, Bulgari, Hermés, Hilton Hotels vagy Polo Ralph Lauren - csak pénz kérdése, hogy áttételesen magyarok is befektetőivé váljanak ilyen neves cégeknek. A manapság világszerte igen divatos luxusbefektetési alapok ugyanis a Credit Suisse és az Aviva Életbiztosító Zrt. jóvoltából itthonról is elérhetők, és hasonló termékkel startol hamarosan az MKB Alapkezelő Zrt. is.

A luxusalapok életre hívója, hogy miközben a világ gazdagjai évről évre gazdagabbá válnak, és a feltörekvő országok - például Kína, India vagy Oroszország - újgazdagjai is mind több márkás holmit vásárolnak, a luxusmárkák előállítása rendszerint költséges és tőkeigényes. Annál is inkább, mert a márkák elismertségéhez hosszú időre van szükség, emiatt aztán a luxuscégek száma is korlátozott, így a luxusalapok portfóliói is erősen fedik egymást. Mindenesetre nem elhanyagolható, hogy a már megszerzett presztízs hosszú távon is busásan kamatozik.

Pénzt fialtató alapot az is talál magának, aki nem a drága, divatos holmikba, autó- és motorcsodákba, hanem inkább festményekbe, szobrokba fektetné tőkéjét. Néhány hazai bank - például az osztrák Gutmann Bank magyarországi leánycége - privát ügyfelei számára már elérhetőek a többségében londoni műkincs-befektetési alapok is, amik különböző korokból származó, különböző stílusú műtárgyakat vásárolnak, hogy bizonyos idő elteltével - némi haszonnal - túladjanak rajtuk. Ezek az alapok többnyire zártkörűek, vagyonos magánszemélyek és bankok helyezhetik el benne megtakarításaikat. Az alapok vagyona jellemzően 100 millió font feletti, melyben egy-egy műtárgy értéke gyakran az 1 millió forintot is meghaladja. A portfóliókban a reneszánsztól a 19. századi műveken át a kortárs alkotásokig mindenféle festmény, szobor és egyéb műtárgy található. Ezek kereskedelménél különleges szakértői gárdára és befektetési stratégiára van szükség, hiszen a drága műtárgyak nem túl gyorsan tehetők pénzzé, évente csak néhány értékesíthető belőlük művészeti aukciókon. A műtárgyalapok jellemzően évi 7-8 százalékos hozamot produkálnak, ezt azonban stabilan, ezért főként a konzervatív befektetési politikát kedvelőknek ajánlottak.

A nagy értékű boroknál is hasonló a helyzet: a legnevesebb nedűkből rendszerint kevés palack készül, s ezekből valamennyi le is csúszik a torkokon, így a jó minőségű és évjáratú borokból egyre kevesebb marad a piacon, s a ritkaság felfelé hajtja az árfolyamot. Ebből az alaptételből kiindulva a pénzemberek befektetési alapokat indítottak a bor adta üzleti lehetőség kihasználására. Ezek az alapok - mint például a Vintage Wine Found - rendszerint még a termés leszüretelése előtt, előre megveszik a belőle készítendő borokat, majd később, amikor az adott fajtájú és évjáratú nedű mennyisége már megcsappant, aukciókon értékesítik az addigra igencsak megdrágult palackokat. Az alapok az üvegenként jellemzően ezer dollárt elérő borokkal foglalkoznak, közülük akadtak olyanok, amelyek éves szinten 30-50 százalékos hozamot is elértek euróban - mondta a HVG-nek Baki Zoltán, a Gutmann Bank igazgatótanácsának tagja. A bor leginkább a tehetősebb befektetők játékszere, amit az is jelez, hogy a bank azt ajánlja ügyfeleinek, csak pénzük 1-2 százalékát fektessék boralapokba, azt is csak akkor, ha ez a hányad eléri az 50-100 ezer eurót. Egyes boralapok különlegessége, hogy a befektető akár természetben is kiveheti tőkéjét az alapból, vagyis pénze helyett az alap készletéből - némi extra díj ellenében - felvehet néhány borspecialistát.

Aki a bort nem szereti, az a vízben is találhat befektetési lehetőséget. Több alap, mint például a Magyarországról szintén elérhető KBC Water Eco Fund, a víz iránti keresletfokozódást valószínűsíti, miközben az emberi felhasználásra alkalmas globális vízkészletek mennyisége véges. A vízalapok ezért a vízgazdálkodásban érdekelt vállalatokban, felszín alatti vízkészletekben, ásványvízgyártókban, termálvízkutakban vásárolnak részesedést, azok hosszú távú (akár tíz-húsz év múlva bekövetkező) felértékelődésében bízva. Ezek az alapok jelenleg évi 5-6 százalék körüli hozamot tudnak felmutatni, viszont hosszabb távon magasabbra csaphatnak az árhullámok, ezért nem annyira a rövid távra spekulálók, mint inkább a türelmes befektetők célpontjai.

Szintén a környezetváltozások hatását igyekszik meglovagolni a K&H Öko alapja. Ez a nyílt végű befektetési alap kizárólag "társadalmilag felelős vállalatok" részvényeibe fekteti tőkéjét. Vagyis csak olyan cégek papírjaiból vásárol, amelyek nem szennyezik jelentősen a környezetet, tiszteletben tartják az emberi és munkavállalói jogokat, nem dolgoztatnak gyermekeket, nem diszkriminálják a munkavállalókat például nemük miatt, és nem érdekeltek a hadiiparban, ugyanakkor innovatív, a jövőben várhatóan jól hasznosítható technológiai fejlesztésekkel, környezetbarát technológiákkal dolgoznak. Az alap stratégiája szerint a jövőben - a környezetvédelem és a környezettudatos befektetési mentalitás terjedésével - az ilyen cégek jelentősen felértékelődnek. "Már most is komoly érdeklődés tapasztalható az Öko alap iránt" - mondta a HVG-nek Horváth István, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója. A nyáron 200 millió forinttal indult vagyontömeg ugyanis mára 1,3 milliárdosra hízott, és a Mastercard az év befektetési termékének minősítette. Az idehaza még újdonságnak számító befektetési alap iránt szabad pénzeik hizlalására megoldást kereső egyházak is érdeklődtek már.

KOVÁCS KÁROLY

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?