2007. december. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. december. 19. 18:29 Pénzügyek

Gyémántok és hamvak

A gazdagok további gazdagodásában bíznak - és nem mellékesen maguk gyarapodását is remélik - azok, akik a világ első...

A gazdagok további gazdagodásában bíznak - és nem mellékesen maguk gyarapodását is remélik - azok, akik a világ első gyémántalapjában, a londoni tőzsdén a nyáron indított Diamond Circle Capitalben vásárolnak részesedést. Az ETF (tőzsdén kereskedett befektetési alap) portfóliójában olyan színes és fehér csiszolt gyémántok találhatók, amelyek darabonként 1 millió dollárt is érnek. Mivel a gyémánt ékszer az Egyesült Államokban már a középosztály köreiben sem elérhetetlen, a fokozódó kereslet jelenleg meghaladja a termelést, így hosszú távon komoly esély mutatkozik az alap gyémántjainak felértékelődésére.

Egyes befektetők a tőzsde esésére spekulálnak. Néhány hedge fund (spekulatív célú befektetési alap) olyan konstrukcióval lépett piacra az idén, amely a részvények árfolyamcsökkenésére játszik. A több befektetési alapot is csődbe döntő, jelenleg is tartó amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság például vagyonokat hozott azoknak a hedge fundoknak, amelyek a válság kirobbanásakor a szektorban érdekelt cégek részvényeinek esésére apelláltak. Az amerikai Lahde Capital például 1000, a Subprime Credit Strategies majdnem 600, a Paulson Credit Opportunities pedig több mint 400 százalékos hozamot ért el az idén ilyen módszerekkel.

Az időjárás kegyességében bízók úgynevezett katasztrófakötvény (catastrophe bond, rövidítve cat bond) jegyzését is vállalhatják. Ilyeneket főleg biztosítók - mint a Swiss Reinsurance vagy a befektetési piacon működő Goldman Sachs - szoktak kiadni. A kötvényt jegyzők arra fogadnak, hogy egy adott területet bizonyos időszakban nem fogja katasztrófa sújtani (például elmarad a Mexikói-öböl környéki hurrikánszezon). Ha bejön a befektető számítása, akkor a befektető jelentős hozamot kap a kibocsátótól, ha mégis bekövetkezik a katasztrófa, akkor elveszti befektetését vagy annak jelentős részét. A cat bond főleg a megbízható meteorológiai előrejelző módszerekkel rendelkező befektetőknek kedvező, és persze annak a biztosítócégnek is, amelyik ilyen kötvények kibocsátásával csökkenti kárrendezési költségeit.

Még extrémebb, sőt egyenesen morbid befektetés jelent meg nemrégiben Amerikában: a death bond, vagyis a halálkötvény, amely egy konkrét személy halálakor hoz jövedelmet a befektetőnek. A death bond lényegében átruházott életbiztosítás: az életbiztosítás kötője még életében hozzájut a saját halála esetén fizetendő összeg egy részéhez, cserébe a halál bekövetkeztekor a death bond vásárlója lesz a biztosítás kedvezményezettje. Az eladók és a vásárlók összehozásával több pénzügyi cég is foglalkozik, például a beszédes nevű Life-Exchange.

Egymásra találhatnak a hitelt felvenni és a pénzüket kölcsönadni szándékozók egy honlap segítségével, amely összehozza az ilyen magánszemélyeket, akik így banki kamatmarzs nélkül, olcsóbban vehetnek fel hitelt, illetve magasabb hozammal kamatoztathatják pénzüket.

Egy angol internetes oldalon regisztrálók ingatlanra licitálhatnak, ám a licitet az nyeri, aki a legalacsonyabb egyedülálló árat kínálja érte. A hangsúly az "egyedülálló" szón van. A licit ugyanis 1 pennyről indul, amire valószínűleg sokan tippelnek, mint ahogy a többi nagyon alacsony összeg mindegyikére is. A nyertes az lesz, aki a lehető legalacsonyabb olyan árat ajánlja, amit senki más. Így a szerencsés nyertes forintra átszámítva akár néhány ezresért megszerezheti az ingatlant. Miután minden tipp 3 fontba kerül, és az angolok fogadási kedve legendás, a Humraznak nemigen kell aggódnia, hogy ráfizet a boltra. Már csak ezért sem, mert az aukció akkor zárul le, ha beérkezik az előre kitűzött számú, az ingatlan értékét és a cég hasznát fedező tipp. És ha már ingatlan: a Süddeutsche Zeitung hírül adta, hogy legkésőbb 2009-ben a bécsi tőzsdére lép az RB Immo, amely ingatlanhasznosítóként pozicionálja magát, de bevételét Ausztria legnagyobb bordélyházának üzemeltetéséből szerzi, így a világon elsőként képviseli ezt az üzletágat a tőzsdén.