2007. október. 30. 16:33 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 30. 17:53 Gazdaság

Jövőre változik a gáz- és távhőtámogatás rendszere

Jövő január elsejétől változik a gáz-, és távhőtámogatási rendszer - jelentette be Budai Bernadett a keddi kormányszóvivői tájékoztatón.

Tavaly öt kategóriába sorolták a gázt és távhőt használók körét, az egy háztartási egységre jutó havi jövedelem alapján. Ebből négy kategória jogosult támogatásra.
 
Budai Bernadett kormányszóvivő tájékoztatása szerint az alacsony keresetűek két alsó kategóriájában a támogatás nem változik, a két magasabb kategóriában viszont az infláció mértékével csökken. Felhívta a figyelmet arra, hogy újra kell kérvényezni a támogatást.

A támogatás mértéke annál a két kategóriánál változik, amelyekben az egy háztartási egységre jutó havi jövedelem 71 251 és 85 500, illetve a 85 500 és 99 750 forint közé eső összeg. Előbbinél 25,53-ról 22 forintra, utóbbinál 18,24-ről 14,5 forintra csökken a köbméterenkénti gázártámogatás. A távhőnél az egyik kategóriában 1068-ról 924-re, a másikban 768-ról 609 forintra csökken a támogatás gigajoule-onként. (A számításokat már a jövő évben várhatóan 28 500 forintra emelkedő nyugdíjminimummal végezték.)
 
A kormányszóvivő jelezte: a két kategóriában átlagosan 486, illetve 514,3 forinttal lesz magasabb a havi gázszámla. Felidézte, hogy az átlag gázfogyasztás évente 1500-1600 köbméter, ehhez képest több mint húsz százalékos ráhagyással állapították meg a támogatás igénybe vételének felső határát, a 2000 köbmétert. Idén ez a határ 3000 köbméter.
 
Budai Bernadett kifejtette, hogy a nagycsaládoknál indokolt a kétszer magasabb mennyiség, esetükben évente 4000 köbméterig jár támogatás (idén ez még 5000 köbméter). Ugyanakkor nagyjából 5700 család 4000 köbméternél több gázt fogyaszt évente, ami egyébként egy 160 négyzetméteres családi ház éves felhasználása.
 
Ezt a problémát azzal orvosolja az állam, hogy jövőre a nagycsaládosoknál az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,4 százalékkal emelkedik majd a családi pótlék - jelentette be a kormányszóvivő. Megjegyezte, hogy a távhőtámogatásnál nincs semmilyen mennyiségi korlát, aki pedig emellett gáz is használ, mindkettőhöz kaphat támogatást.
 
Budai Bernadett összegzésként kiemelte: a háztartások 67 százalékának nem változik a gázszámlához nyújtott támogatás, ugyanez az arány 61 százalék a távhőtámogatásnál. Mint mondta, a módosítások célja, hogy a támogatási rendszer igazságosabb legyen, azok kapjanak kompenzációt, akik valóban rászorultak. Leszögezte, hogy a támogatási rendszer átalakítása ellenére sem lesz kisebb a jogosultak köre, jövőre a háztartások nagyjából kétharmada, több mint kétmillió család lesz jogosult a kompenzációra.
 
A támogatást újra kérvényezni kell. Aki még az idén megteszi ezt, esetében az idei nyugdíjminimum lesz a számítás alapja, aki jövőre, ott már a várhatóan megemelt összeg. A kompenzáció visszamenőleg már nem jár, tehet ha valaki jövő februárban adja be a kérvényt, akkor januárra nem kap támogatást.
 
A kormányszóvivő kitért arra: a konvergenciaprogram világosan kijelölte, hogy mennyi pénzt lehet gáz- és távhőtámogatásokra fordítani. Idén 112 millió forint jut erre a célra, jövőre az éves keret 82 milliárd forint.
 
Budai Bernadett más témáról szólva bejelentette, hogy a kormány benyújtotta az egészségbiztosítás reformjáról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek; az előterjesztés szövege még a nap folyamán olvasható lesz a parlament internetes oldalán.

Fidesz: a kompenzáció hazugság

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában azt mondta, a kormány a tavalyi gáz- és villanyáremelések után most a tavaly bevezetett kompenzációs összeget is csökkenti. Hozzátette: ha valamire az állam kevesebb pénzt költ, akkor az embereknek kevesebb jut, vagyis az emberek, a családok gázszámlája megint növekedni fog.
 
A Fidesz szerint a kompenzáció már a nevében is hazugság, hiszen nem kompenzálja a gázáremelést, csak arra alkalmas, hogy legyenek olyanok, akik csak "kicsit nagyon járnak rosszul", azok mellett, akik "nagyon nagyon rosszul járnak". Szijjártó Péter hangsúlyozta: jelenleg Magyarországon három millió ember él olyan családban, ahol nehézséget okoz a hó végén a számlák kifizetése, most pedig ez a szám tovább nő majd, a kormány ezzel az intézkedésével tovább mélyíti a szociális válságot.
 
Úgy vélte, Magyarországon már senki nem vitatja, hogy szociális válság van, és az emberek egyre nehezebben élnek a kormány intézkedései, "alkalmatlansága és hazugságai" miatt.
zöldhasú
Hirdetés