2007. október. 18. 10:25 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 18. 10:57 Gazdaság

Lendvai: a lex Mol és a magánérdekek

"Hiánycikk a bátorság" címmel közölte csütörtöki számában a Der Standard című liberális osztrák lap Paul Lendvai kommentárját Bokros Lajos volt pénzügyminiszternek az OMV-Mol ügyben elfoglalt álláspontjáról.

A magyar származású ausztriai publicista írása elején az OMV osztrák és a Mol magyar olajipari konszern közötti csatára utalva kiemelte: sok bátorság kell ahhoz, hogy valaki hazájában, ráadásul egy nemzetközi méretet öltő cégátvételi küzdelem idején nyíltan szembeszálljon az egész politikai osztállyal.

A szerző részletesen ismertette a Közép-Európai Egyetem vezérigazgatójának a brit Financial Times-ban és a Népszabadságban a témáról kifejtett véleményét, egyebek között rámutatva, hogy Bokros szétzúzza az államérdekre hivatkozó nemzeti egység látszatát, amikor felhívja a figyelmet arra: egész egyszerűen arról van szó, hogy a lex Mol a magántulajdonosokat betonozza be, nem stratégiai államérdekek, hanem tisztán magánérdekek védelmére szolgál.

Jóllehet Bokros hivatalosan bizonyára nem említett neveket, a Financial Times újságírója a vele folytatott beszélgetés alapján azt írta, hogy a lex Mol az üzleti oligarchák, mindenekelőtt Csányi Sándor OTP-vezér és Hernádi Zsolt Mol-elnök érdekeit védi, illetve azokét a politikusokét, akik az előbbiektől anyagi támogatást kaptak. Csányi 560 millió euróra becsült vagyonával az ország második leggazdagabb emberének számít, de a színfalak mögött valószínűleg övé a legnagyobb politikai hatalom is Magyarországon – jegyezte meg Paul Lendvai.

A publicista röviden kitért Bokros Lajos életpályájára is, és kiemelte: a Közép-Európai Egyetem élén éppúgy bírálja az ellenzék populista javaslatait, mint a kormány ímmel-ámmal végrehajtott, óvatos takarékossági intézkedéseit.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.