Magyarország top-reformer az EU-ban
A Világbank üzleti környezet minőségi rangsora, a Doing Business idei jelentése szerint Magyarország 21 helyet – az uniós tagországok közül a legtöbbet– lépett előre, és ezzel jelenleg a 45. helyen áll. Ezzel a kelet-európai és közép-ázsiai régió „top reformerei” közé került – emelte ki Pradeep Mitra, a Világbank Európa és Közép-Ázsia régióért felelős közgazdásza a legfrissebb jelentést ismertetve.
A Világbank szakértője a pozitívumok között megemlítette a cégalapítás megkönnyítését, az alapítási költségek csökkentését, illetve a tulajdonjog-nyilvántartás időigényének mérséklését. A negatív elemek közé pedig az adózást, a profitarányos adókulcs emelkedését sorolta. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az üzleti környezet kedvező változása mérsékelheti a fiskális kiigazítás növekedési áldozatát.
"Nem ünnepelni, hanem elemezni jöttünk" - jelentette ki Kóka János. A gazdasági és közlekedési miniszter szerint az eredmény azt mutatja, hogy Magyarország jó irányba indult el, de hozzátette, hogy a kedvező teljesítmény mellett van még tennivaló a gazdaság liberalizálása területén. Az eredmények alapján - Magyarország az egy évvel korábbi 66. helyről a 45. helyre lépett elő - indokolt volt a bürokratikus szabályok lebontását a gazdaságpolitika fő célkitűzései közé sorolni - hangsúlyozta Kóka János.
A jelentősebb eredmények közé sorolta az elmúlt évben egyszerűbbé, gyorsabbá váló cégalapítást, az elektronikus adó-ügyintézést, és megemlítette az egyablakos vámügyintézést és az elektronikus fizetést célzó fejlesztéseket.
Véleménye szerint a felmérés arra is rámutat, hogy közvetlen az összefüggés a reformok és az üzleti környezet javulása között. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy egy közelmúltbeli statisztika szerint 2006-ban az Egyesült Királyság után nálunk létesült a legtöbb K+F munkahely.
Kóka János az üzleti környezet további jelentős javulásának lehetőségét a vállalkozások adminisztratív terheinek, a bürokratikus eljárások számának a csökkentésében látja. Felmérések szerint a vállalatok adminisztratív terhei évente mintegy 1000 milliárd forintra rúgnak, amelynek a fele volna elfogadható – jegyezte meg. Azt a célt fogalmazta meg a tárca más miniszterek támogatása mellett, hogy évente 100 milliárd forinttal kell csökkenteni ezeket a terheket. Az adóreform részeként célkitűzésnek nevezte, hogy 2008 októberére összevonják a kis adókat és szűküljenek a kedvezmények. A kormány előtt lévő adócsomag egyik célja a bevallások számának felére, a bevallási sorok harmadára csökkentése.
Draskovics Tibor, a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárcanélküli miniszter is egyetértett azzal, hogy Magyarország jó irányba indult el. Szükségesnek mondta a vállalkozások adminisztrációs terheinek további csökkentését. Példaként említette az elektronikus közbeszerzési eljárás lehetőségének megteremtését. Ezt a kormány a szerdai ülésén tárgyalja - tette hozzá.
A Doing Business 2008 című jelentésben tíz mutató alapján értékelték 178 gazdaságban a cégek üzleti környezetét befolyásoló tényezőket. A nemzetközi lista élén már a második éve Szingapúr áll, majd Új-Zéland és az Egyesült Államok következik. Utánuk a sorrend: Hongkong, Dánia, Nagy-Britannia, Kanada, Írország, Ausztrália és Izland.
A Világbank a kelet-európai térség vezető reformországaként Horvátországot emeli ki, amely – Makedóniával, Grúziával és Bulgáriával együtt - bekerült a világ vezető tíz leggyorsabb reformországa közé. A reformországok egyszerűsítették üzletvitelüket, megerősítették a tulajdonjogokat, a befektetők védelmét, javítottak a hitelfelvételi lehetőségeken, könnyítettek az adóterheken, és csökkentették az üzletvitel költségeit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.