Londonban kamatvágást várnak
Egyöntetűvé vált a vezető londoni befektetési házak körében az a várakozás, hogy a Magyar Nemzeti Bank hétfőn negyed százalékponttal csökkenti jelenleg 7,75 százalékos alapkamatát, mert feléledt a feltörekvő piaci kockázatvállalási hajlam, közben Magyarországon az infláció jelentős lassulását várják szeptembertől, ám a GDP-növekedés gyenge.
Az augusztusi inflációs adatok múlt heti közzététele óta az MTI által szemlézett londoni befektetési banki előrejelzések mindegyike negyed százalékpontos enyhítést jósol hétfőre. A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének e hétvégi részletes előrejelzése felidézi, hogy az augusztusi kamattartásról szóló döntés is már 5:5-ös megosztottságú volt a monetáris tanácsi tagok között, és az MNB elnökének "nem" szavazata döntött.
A GS szerint a globális piaci normalizálódás jelei, és az, hogy a forint visszatért a 250-es árfolyamszint környékére, most már a csökkentés felé fogja billenteni az egyensúlyt, jóllehet a döntés valószínűleg most sem lesz egyhangú.
A ház nem zárja, ki, hogy az ülésen akár fél százalékpontos kamatenyhítés is szóba kerül. Valószínűtlen azonban, hogy ennek komoly támogatottsága lenne, és a vélemények a negyed százalékpontos kamatcsökkentés és a kamat szinten tartása között fognak megoszlani, áll a Goldman Sachs londoni előrejelzésében.
Az elemzés szerint bár a legutóbbi inflációs adatsorban "valamelyest kiábrándító volt" az élelmiszer-összetevő inflációja, a kosár többi komponense azonban "nagyjából azt a képet mutatta, amelyet a Monetáris Tanács is elképzelt". A bérkiáramlás is valamelyest enyhült, jóllehet a magánszektorbeli éves béremelkedés még mindig meghaladja a 10 százalékot.
Mind az infláció, mind a béremelkedési ütem azonban ezentúl csökkenni fog a bázishatások miatt. Az infláció - ha az üzemanyag- és élelmiszerárak alakulása megengedi - szeptemberben már 6 százalék alatt lehet éves összevetésben, a bérkiáramlási ütem pedig "október tájékától" fog jó eséllyel lassulni.
A Monetáris Tanácsot ugyan nem fogja meglepni a tavalyi bázishatások belépése nyomán csökkenő tizenkét havi bér- és árinfláció, de ez jótékony hatással lehet az inflációs várakozásokra, áll a Goldman Sachs hétvégi londoni előrejelzésében. A ház folytatódó "óvatos" kamatcsökkentési folyamatot vár, és azzal számol, hogy a jövő év első negyedében 6,50 százalék lesz az MNB alapkamata. A GS megjegyzi ugyanakkor, hogy a tényleges ismeretlen a képletben az élelmiszer-infláció. A Monetáris Tanács azonban utalt arra, hogy ezen hajlandó túltenni magát, ha az élelmiszer-drágulás nem jár másodlagos inflációs hatásokkal, és a testület most már a 2009-es inflációs összképre fog koncentrálni, áll az elemzésben.
A Merrill Lynch befektetési bankcsoport hétvégi előrejelzése szerint is negyed százalékpontos csökkentés várható hétfőn. A ház szerint az infláció és a bérnövekedés ugyan a várakozási sáv tetején volt, a GDP-növekedés üteme azonban "11 évi mélységbe omlott a hazai fogyasztási recesszió miatt". Mindemellett a Merrill Lynch is úgy látja, hogy a kamatcsökkentés globális feltételrendszere is javult azóta, hogy - a ház szerint - a múlt hónapban éppen a globális piaci háttér akadályozta meg az enyhítést.
Vezető londoni befektetési házak már a 8,3 százalékos éves augusztusi inflációról múlt héten közzétett adat után is azt jósolták, hogy ha - főleg az élelmiszer-áremelkedések miatt - meg is torpan a dezinfláció, a pénzügypolitikai enyhítés már ebben a hónapban folytatódik.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének elemzésében az állt: a gyorsuló élelmiszerár-infláció és a gyengébb forint a negyedik negyedévben valószínűleg megállítja egy időre a dezinflációs folyamatot, a ház várakozása szerint azonban az infláció csökkenése 2008-ban folytatódni fog. A cég előrejelzése szerint jövőre 4 százalékra csökken az átlagos éves infláció. A kedvező inflációs kilátás és a gyenge hazai fogyasztás miatt a ház további fokozatos MNB-kamatcsökkentést vár, úgy tartja azonban, hogy a jegybankra erős árfolyamfigyelő hajlam lesz a jellemző. Ezzel együtt is, ha az euró forintárfolyama 255 körül stabilizálódik, az MNB-alapkamat az idei év végéig 7,00 százalékra, 2008 második negyedévéig 6,50 százalékra csökken a jelenlegi 7,75 százalékról, állt a JP Morgan londoni előrejelzésében.
A Barclays Capital befektetési csoport is azt jósolta, hogy a kedvező bázishatások és a gyenge belső kereslet miatt folytatódik a dezinfláció. Ha a kosárban 16 százalékos súllyal szereplő élelmiszer-összetevő augusztusban nem drágult volna 11 százalékkal éves összevetésben, az infláció már most szelídebb képet mutatna, fogalmaz a ház értékelése. A BC ennek alapján megerősítve látja azt a jóslatát, hogy hétfőn negyed százalékpontos kamatcsökkentés következik, és ezt még a negyedik negyedévben további, összesen fél százalékpontos enyhítés követi, 7,0 százalékra csökkentve év végére az MNB alapkamatát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.