Lengyelország: 6 százalékkal nőtt a GDP a második negyedben
A lengyel gazdaság körülbelül 6 százalékkal teljesített többet a második negyedben, mint a tavalyi második negyedévben, közölte az első kormányzati becslést pénteken Katarzyna Zajdel-Kurowska pénzügyminiszter-helyettes.
Az első negyedévről 7,4 százalékos éves növekedést tart nyilván a lengyel statisztikai hivatal. A pénzügyminiszter-helyettes hozzátette: a mostani és az utolsó negyedévben a GDP-növekedés gyorsulására számítanak éves összehasonlításban.
A lengyel gazdaság növekedése viszont jövőre lassúbb lehet a korábban előre jelzett 5,7 százaléknál, és az sem kizárt, hogy az idei évre vonatkozó becslést is lefelé kell módosítani, mondta a lengyel pénzügyminiszter-helyettes a múlt héten.
Az inflációs becslés emelését is fontolgatják, mivel a béremelkedés továbbra is rendkívül gyors: az átlagbér júliusban 9,3 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, csakúgy, mint júniusban. Közben a múlt hónapban a foglalkoztatottak száma 4,7 százalékkal volt több, mint egy évvel azelőtt. Tavaly júliusban 5,6 százalékos volt a tizenkét havi béremelkedés. Emiatt újabb központi kamatemelés érlelődik, ami lassíthatja a gazdasági növekedést.
Az idei évre a gazdasági növekedésre egyelőre 6,5 százalékos kormányzati előrejelzés van érvényben, elemzők 6,3 százalékot valószínűsítenek. Lengyel közgazdászok évi átlagban 4-5 százalékos növekedést tartanak általában inflációmentesen fenntarthatónak. A lengyel központi bank 2,5 százalékos tizenkét havi inflációt céloz meg, plusz-mínusz 1 százalékpontos tűréssel.
Lengyelországban az első negyedévben 7,4 százalékosra gyorsult a gazdasági növekedés éves összehasonlításban, a tavalyi utolsó negyedévi 6,6 százalékos ütemről. A tavalyi évi átlagos GDP-növekedés 6,1 százalékos volt, ez kilencéves rekord a 2005. évi 3,6 százalék után.
A lakossági fogyasztás növekedésének üteme, szintén az egy évvel korábbi szinthez mérve, 6,9 százalékra gyorsult az első negyedben a tavalyi utolsó negyedévi 5,1 százalékról és a tavalyi, 5,2 százalékos éves átlagról. 2005-ben 1,8 százalékkal bővült a lakossági fogyasztás. A beruházások 29,6 százalékkal gyarapodtak, a tavalyi utolsó negyedévben 19,3 százalékos, tavaly egész évben 16,5 százalékos átlagos többletet mértek.
A tizenkét havi infláció júliusban 2,3 százalékos volt. Előzőleg, júniusban 2,6 százalékra gyorsult a májusi 2,3 százalékról, miután áprilisban még mérséklődött, szintén 2,3 százalékra a márciusi 2,5 százalékról. Igaz, előtte is folyamatosan gyorsult: februárban 1,9 százalékos, januárban 1,6 százalékos, decemberben 1,4 százalékos, tavaly júniusban 0,8 százalékos volt. A munkanélküliség csökkenése, a hazai foglalkoztatás bővülése és a fizetések emelkedése - versenyben a nyugat-európai munkapiacok szívóhatásával - megmutatkozik a fogyasztásban, amely a nyugat-európai átlagnál jóval nagyobb ütemben sorakozik fel a GDP-növekedés forrásai közé.
Elemzők általában úgy vélik, hogy a nagyon szegényes szintről indult fogyasztásnövekedés miatt a komolyabb inflációs következmények csak lassan jelentkeznek majd, de azt kevesen mernék biztosra venni, hogy a Lengyel Nemzeti Bank türelme kitart legalább ez év végéig. Jelenleg 4,50 százalékos az alapkamat Lengyelországban, miután a jegybank idén már kétszer emelt negyed-negyed százalékponttal, legutóbb június végén. Az induló, 4,00 százalékos szint rekord alacsony volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.