2007. július. 16. 11:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 16. 11:39 Gazdaság

Szállodák kihasználtsága, január-június: 54,2 százalék

Az év első felében a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák az előző év azonos időszakához hasonlóan, átlagosan 54,2 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 3,5 százalékkal nőtt, a nettó szobaárbevétel 0,8 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az év első öt hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák átlagosan 53 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, akárcsak egy éve.

Tavaly január-júniusban 55 százalék volt a szállodák átlagos szobakapacitás-kihasználtsága, míg a bruttó szobaárbevétel akkor 13 százalékkal nőtt.

Az idén az első félévben egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17000 forint, nettó átlagára 14200 forint volt. A bruttó átlagár folyó áron 3 százalékkal, a nettó átlagár 1 százalékkal nőtt.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó 9200 forint, nettó 7700 forint volt január-júniusban. A bruttó érték folyó áron 3 százalékkal emelkedett 2006 azonos időszakához viszonyítva.

A legmagasabb összeget – bruttó 24200, illetve nettó 20200 forintot – a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos egységek – bruttó 4100 forint, illetve nettó 3400 forint – számoltak be. A bruttó szobaárbevétel összességében 3,5 százalékos növekedést, a nettó szobaár-bevétel 0,8 százalékos folyó áras csökkenést mutatott.

A bruttó szobaárbevétel növekedési üteme februártól hónapról hónapra lassult, májusban és júniusban pedig már csökkent.

Kiemelkedő mértékű emelkedésről a Balaton partján működő három-, négy- és ötcsillagos szállodák, valamint az ország keleti részén található szállodacsoportok számoltak be.

A budapesti három- és négycsillagos, valamint a nyugat-magyarországi háromcsillagos egységek bruttó szobaárbevétele 4-7 százalékkal csökkent.

Az idén az első félévben a vendégéjszakák száma 4,2 millió volt, 1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakának értékét. A fővárosi szállodacsoportokat 2-5 százalékos csökkenés jellemezte. A vidéki szállodákban különböző mértékben nőtt a vendégéjszakák száma. Kiemelkedő mértékű emelkedésről az ország keleti részén található egységek és a balatoni szállodák számoltak be.

Az év első hat hónapjában a budapesti öt- és négycsillagos, illetve az ország keleti részén működő háromcsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb, 57-66 százalékos.

zöldhasú
Hirdetés