2007. június. 07. 07:01 Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 19:07 Gazdaság

Kinek tesz szívességet a leggazdagabb „magyar”?

A Rahimkulov család megduplázná 5-5 százalékos részesedését az OTP-ben és a Molban. Arra a feltételezésre egyelőre nincs bizonyíték, hogy a Gazprom a családon keresztül a magyar olajcég felvásárlására készülne – derül ki a HVG csütörtökön megjelenő új számából.

Megdet Rahimkulov. Nem ront ajtóstól
© Bánkuti András
Azt, hogy a leggazdagabb magyarországi üzletembereknek számító oroszok múlt pénteken pontosan mennyit vettek, nem lehet tudni, mivel a hatályos tőkepiaci törvény értelmében csak az 5 százalékos küszöbök eléréséről kell tájékoztatni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét és a részvénytársaság igazgatóságát. Rahimkulovék célja, hogy a Mol és az általuk tavaly ősz óta szintén több mint 5 százalékban tulajdonolt OTP Bank Nyrt. legalább egytizede felett diszponáljanak - tudta meg a HVG az orosz multimilliárdos ügyeit jól ismerőktől.

Hiába van bőven mit a tejbe aprítania, azért az Megdet Rahimkulov számára sem mindegy, hogy a részvényügyletek esetleges árfolyamnyeresége után magánszemélyként jóval több közterhet kellene leszurkolnia, mint ha a tulajdonában lévő cég tőzsdézik. Még így is szüksége lehet azonban hitelfelvételre, hiszen a hétfői részvényárfolyamok alapján egy 5 százalékos pakett megvétele mind a Molban, mind az OTP-ben egyenként több mint 130 milliárdba kerülne.

A részesedésnövelések közül az OTP-s egyáltalán nem lenne meglepő, hiszen Rahimkulov már tavaly ősszel is hangoztatta e szándékát. Molos bevásárlása viszont annál furcsább annak tükrében, hogy fél éve még úgy vélte, a bankszektor a hosszú távú tényezők alapján az energiaszektornál stabilabbnak és biztonságosabbnak tűnik.

Rahimkulov üzleti pálfordulását egyesek összefüggésbe hozzák azzal, hogy egykori munkaadóját, az orosz Gazpromot illetően a Merill Lynch (ML) amerikai bankház elemzője, Hootan Yazhari éppen az 5 százalékos küszöb átlépésével egy időben írt sajátos figyelmeztetést kizárólag az ML ügyfeleinek elküldött elemzésében, miszerint a Gazprom a Molban közel 25 százalékos részesedést szerezhet. Feltételezését Yazhari a Gazprom és a Mol kölcsönös üzleti érdekeire alapozta, s nem valamilyen biztos forrásból származó fülesre. A Rahimkulovhoz közel állók és a HVG moszkvai tudósítójának név nélkül nyilatkozó Gazprom-illetékesek nem tartják valószínűnek, hogy a nagyvállalkozó volt cége érdekében vásárolt Mol-papírokat.

A Rahimkulov család magyarországi befektetéseinek mozgatórugóiról és nemzetközi összefüggéseiről bővebben a HVG csütörtökön megjelenő számában olvashat.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.