2007. április. 19. 11:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 19. 11:27 Gazdaság

Gyurcsány látja az alagút végét, de óvatos

Magyarország 2010 és 2014 között vezetheti be az eurót – jelentette ki a miniszterelnök a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank "Út az euróhoz" című konferencián.

Fidesz-reakció

A Fidesz úgy látja: a kormányfő találgatásait az euró bevezetésének dátumáról már senki sem veszi komolyan. "Mikor a polgári kormánytól a szocialisták átvették a kormányzást, az ország olyan állapotban volt, hogy az új pénzügyminiszter maga is 2007-2008-ra tette az euró magyarországi bevezetésének dátumát. Mostanra, amikor már euróval fizethetnénk, beláthatatlan távolságba került az európai fizetőeszköz, és ezért kizárólag a gazdaságot és a költségvetést mély válságba sodró szocialista-szabaddemokrata kormányzás a felelős" - olvasható a párt közleményében.

A konveregenciaprogram teljesítése után, megállapodáson alapuló jövedelem és fejlesztéspolitika kidolgozását követően vezetheti be Magyarország az eurót – mondta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint a költségvetés szigorúbb ellenőrzése érdekében érdemes megfontolni egy kormánytól független költségvetési hivatal felállítását, más javaslatokban megfogalmazott költségvetési tanács helyett.

A jegybankelnök által tézisekben megfogalmazott, kisebb létszámú Monetáris Tanácsra vonatkozó javaslatra nyitott a kormány – közölte Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő emlékeztetett arra, hogy az elmúlt éveket az jellemezte: háttérbe szorult a gazdaság egyensúlyának, versenyképességének megtartása. Ehelyett a rövid távú jólétet és fogyasztást ösztönző intézkedések kerültek esetenként előtérbe, Magyarország emiatt számos figyelmeztetést is kapott.

A miniszterelnök szerint az utóbbi hónapok egyértelműen a visszatérést jelentik egy hosszútávon is termékeny, a rövid távú célokkal is összeegyeztethető gazdasági és társadalompolitika irányába, azaz világos hangsúlyváltás történt. Ennek a korrekciónak, amely az egyensúly megteremtését, a hosszú távú gazdasági célok előtérbe állítását helyezte középpontjába már megvannak az első bíztató jelei - emelte ki.

Gyurcsány Ferenc aláhúzta: "látjuk az alagút végét, de még igen sokat kell tenni annak érdekében, hogy az alagút végére érjünk". A miniszterelnök az elmúlt évek egyik "sajnálatos tényére" is felhívta a figyelmet, arra a tényre, hogy az egymástól sok tekintetben független kormány és jegybank az elmúlt években nem tett mindenben eleget együttműködési kötelezettségének.

Gyurcsány Ferenc hangoztatta, hogy a kormány és a jegybank egymástól való függetlenségét őrizni, szélesíteni kell, de a két intézmény nem egymással versengő intézmény, nem egymás ellenfele, hanem egymás partnerei kell, hogy legyenek és egy olyan gazdaságpolitikát próbáljanak megfogalmazni, amely az ország érdekét helyezi előtérbe, azt szolgálja.

A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a következő években a költségvetési politikában növelni kell az intézményi fegyelmet, a garanciális elemeket. Többek között meg kell teremteni azt, hogy a költségvetés kiadási oldalán legalább három éves távlatban középtávú tervezés valósuljon meg. Emellett el kell érni azt is, hogy az önkormányzatok önállóságának csorbítása nélkül azok gazdálkodása megfeleljen a hosszú távú egyensúlyi követelményeknek, így szó lehet arról , hogy elérjék, csupán fejlesztési, beruházási döntéseikhez vegyenek fel nagyobb összegű hiteleket.

A költségvetési gazdálkodás terén a garanciális elemeket is érvényesíteni kell, és az az új szabályozás elemeit, az államháztartási törvény módosítását már 2008 január elsejétől be kell vezetni - emelte ki Gyurcsány Ferenc.

Aláhúzta: a kormány köreiben megértésre talált a jegybank vezetésének azon szándéka, hogy az inflációs célkövetés rendszerét a jövőben jobb feltételekkel valósítsa meg a jegybank, ha ehhez az szükséges el tudja fogadni a kormány, hogy a monetáris tanács jövőbeni munkáját törvénymódosítással javítsák, változtassák.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.