Februárban csökkent a német külkereskedelmi többlet
Az EU-ban még erős a kereslet, de a távolabbi vidékek csökkenő vásárlókedve miatt apadni látszik a német gazdasági növekedés forrásai közül a külkereskedelem teljesítménye is, miután már januárban is meglehetősen magára maradt a GDP-növekedés támogatásában.
Hosszabb távra némi biztatást ad, hogy az új megrendelések februárban már gyarapodtak, de a kiskereskedelmi forgalom tovább csökkent. A német gazdasági növekedés az idén, habár erősebbnek ígérkezik a tavaly ősszel vártnál, minden előrejelzés szerint lassúbb lesz a tavalyinál.
Februárban a német export, szezonális és naptári kiigazítással, 1,9 százalékkal 80,1 milliárd euróra nőtt a januárihoz képest, és 10,9 százalékkal haladta meg a tavaly februárit, közölték a szövetségi statisztikai hivatalban kedden. Közben az import 5,6 százalékkal 66,4 milliárd euróra nőtt, és szintén 10,9 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.
Így a többlet 13,7 milliárd euróra csökkent a januári 15,8 milliárdról, és 10,5 százalékkal haladta meg a tavaly februári 12,4 milliárdot. Januárban a német export 78,6 milliárd euró volt a keddi felülvizsgálat szerint, annyi, mint decemberben, és 13,3 százalékkal haladta meg a tavaly januárit. Közben az import 1,8 százalékkal 62,8 milliárd euróra csökkent, és 9,4 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál. Januárban a kereskedelmi többlet még 32,8 százalékkal több volt az egy évvel korábbi 11,9 milliárdnál.
A német ipar termelésének növekedése februárban 0,8 százalékra lassult a januári 1,9 százalékos havi ütemről, miután decemberben csak 0,1 százalékos volt a havi növekedés. A megrendelések azonban jól alakulnak: 3,9 százalékkal gyarapodtak, miután januárban 0,3 százalékkal csökkentek. Eszerint még tart a beruházási kedv.
Németországban februárban kissé nőtt a kiskereskedelmi forgalom, de még messze nem érte el a tavaly év végi, akkor is nagyon gyenge szintet sem. Februárban a forgalom, az autópiac és az üzemanyagok nélkül, változatlan áron, 0,9 százalékkal nőtt januárhoz képest, a januári, 4,3 százalékos havi visszaesés után. Németországban január 1-től 0,3 százalékponttal 19 százalékra emelkedett az áfa.
Februárban tavaly februárhoz képest, változatlan áron, 1,6 százalékkal kisebb volt a kiskereskedelmi forgalom. Az éves visszaesés ugyanakkora volt, mint januárban. Decemberben a kiskereskedelmi forgalom 2,6 százalékkal nőtt az előző hónaphoz viszonyítva, és 0,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, változatlan áron.
A Bundesbank felmérése szerint februárban az autópiaccal és az üzemanyagokkal együtt a kiskereskedelmi forgalom 2,5 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál változatlan áron, a januári, 3,4 százalékos éves visszaesés után. Előzetes adat szerint Németországban márciusban 1,9 százalékra gyorsult a tizenkét havi infláció - az üzemanyagok drágulása miatt - a februári 1,6 százalékról, de tavaly augusztus óta tartósan az Európai Központi Bank (EKB) legföljebb 2 százalékos célja alatt van, főleg a lakossági kereslet gyengesége miatt.
Az exportra számító német gazdaságban tavaly is a termelés-kihelyezéssel, leépítésekkel fenyegetett, bérmérsékletre intett lakosság fogyasztása volt a leggyengébb a növekedés forrásai közül, és a helyzet az idén, a januári áfa-emelés miatt is, a jelek szerint még rosszabb lehet. Utolsó adat szerint 2005 ősze és tavaly ősz között a német iparban 1,1 százalékos volt a reálbér-növekedés. Idén januárban a német feldolgozóipar 0,9 százalékkal több alkalmazottat foglalkoztatott, mint egy évvel korábban, a ledolgozott munkaórák száma 2,8 százalékkal nőtt, a kifizetett bruttó bár azonban csak 2,4 százalékkal volt több, mint tavaly januárban.
A német kormány januárban 1,7 százalékra javította az idei gazdasági növekedésre szóló előrejelzését az addig jósolt 1,4 százalékról. A hat vezető német gazdaságkutató intézet is javította előrejelzéseit az év elején: idei GDP-növekedési jóslataik most 1,4-2,1 százalék között vannak.
A legnagyobb euróövezeti gazdaság, Németország hazai összterméke szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó negyedévben, és 3,5 százalékkal volt több az egy évvel korábbihoz képest.
Az év végi – a statisztikai hivatal kommentárja szerint „váratlanul erős” – növekedés miatt az egész évi átlagos GDP-növekedés 2,7 százalékos lett. Naptári kiigazítással 2,9 százalékos volt az évi átlagos GDP-növekedés. 2005-ben 0,9 százalékkal bővült a német gazdaság, naptári kiigazítással 1,1 százalékos többletet mértek.
A növekedés forrásai közül a lakossági fogyasztás tavaly 0,8 százalékkal haladta meg a 2005-öst, amikor 0,1 százalékkal bővült. A bruttó tőkeberuházások 5,6 százalékkal nőttek tavaly Németországban, előzőleg 2005-ben 0,8 százalékkal gyarapodtak. A GDP-növekedésben figyelembe vett export 12,5 százalékkal, az import 11,1 százalékkal nőtt tavaly. 2005-ben a kivitel 6,9 százalékkal, a behozatal 6,5 százalékkal nőtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.