GKM: a nukleáris energia rendkívül szimpatikus opció
Mielőbb át kell gondolni az atomenergia szerepét a jövőbeni magyarországi energiaellátásban - mondta Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára egy keddi szakmai konferencia sajtótájékoztatóján Budapesten.
Az atomenergia hosszú távú opció az ország számára – mondta Felsman Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára. Ha ma döntés születne egy új atomerőmű megépítéséről, akkor az a hosszadalmas engedélyezési folyamat miatt 2020-ig valószínűleg még nem tudna bekapcsolódni az energiatermelésbe - tette hozzá a szakállamtitkár. Felsmann Balázs szavai szerint a nukleáris energia a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése tekintetében rendkívül szimpatikus opció.
Fontos szempont azonban a szabályozhatóság kérdése - hívta fel a figyelmet a szakállamtitkár. Jelezte: nem bírna el a magyar energiarendszer a Paksi Atomerőmű mellett még egy "zsinórenergia-termelő" kapacitást, azaz ami nem tud illeszkedni a napi csúcs-, illetve völgyüzem eltérő áramigényéhez. Vélekedése szerint az atomenergia akkor lehet igazi opció, ha harmadik generációs, szabályozható erőműről van szó, amilyenek Franciaországban vagy Finnországban működnek.
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter egyetértett abban, hogy át kell tekinteni az atomenergia jövőjét. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogy addig ne épüljön új blokk vagy erőmű, amíg a használt fűtőelemek sorsát illetően megoldás nem születik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.