2007. április. 05. 16:46 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 05. 16:46 Gazdaság

Három kelet-európai ország kilátását rontották a hitelminősítők

Három kelet-európai ország Ukrajna és az EU-tag Románia és Lettország szuverén adóskockázati kilátásait rontották csütörtökön nemzetközi hitelminősítők a növekvő politikai és gazdaságpolitikai kockázatokra hivatkozva.

A bukaresti belváros. Nem minden
világos
© hvg.hu
A Standard & Poor's csütörtök délutáni londoni bejelentése szerint a cég a felminősítést valószínűsítő eddigi pozitívról stabilra rontotta vissza Románia befektetői szintű szuverén adósbesorolásainak kilátását, a politikai átláthatóság hiányára hivatkozva. A hitelminősítő közölte: a kilátásrontás a "BBB mínusz/A-3" szintű hosszú és rövid futamú devizaadósi osztályzatokra, illetve a helyi valutában kiadott szuverén adósság "BBB/A-3" besorolásaira vonatkozik; ezeket az osztályzatokat az S&P megerősítette.

Az S&P szerint a román kilátásrontást az indokolta, hogy 2007 eleje óta „nincs politikai átláthatóság” az országban. Ez olyan időszakban következett be, amikor Romániának változatlanul jelentős gazdaságpolitikai kihívások elé kell néznie. Ezek közé tartoznak a szerkezeti reformok, amelyek ahhoz lennének szükségesek, hogy Románia „a lehető legtöbbet kihozhassa az EU-tagságból”, valamint a kereslet hajtotta, egyre növekvő külső egyensúlytalanságok, áll a Standard & Poor's elemzésében.

Az S&P szerint az EU-csatlakozással egy időben fokozott politikai bizonytalanság uralta el Romániát. A most kialakult kisebbségi koalíciós kormány túlélése az ellenzéki szociáldemokraták külső támogatásán múlik, és jóllehet ez az érdekházasság rövidtávon csökkenti a politikai felfordulások kockázatát, a szigorúan végrehajtott szerkezeti reformok és a makrogazdasági kockázatokra adott kormányzati válaszok esélye a következő hónapokban csekély, áll az elemzésben.
Növekvő ukrán és román bajok az átláthatatlan politika miatt (Oldaltörés)


Kijev este. Még nem fúj káosz szele
© AP
Előző nap szinte ugyanezt állapította meg a Fitch Ratings is. A legnagyobb európai hitelminősítő – amely nem nyúlt a román besorolásokhoz – londoni elemzésében azt írta: a nemzeti liberálisok és az RMDSZ alkotta új román kormány kisebbségi jellege és rászorultsága a külső segítségre megnövelte a romániai szerkezeti és intézményi reformok megbénulásának és a költségvetés politikai okok miatti elcsúszásának kockázatát. A Fitch szerint ebben a helyzetben megnőtt az előrehozott választások, valamint az azt megelőző költségvetési elcsúszás kockázata.

A Standard & Poor's a csütörtöki román kilátásrontáshoz fűzött elemzésében azt írta: komoly besorolási aggály forrása a belső kereslet és a meredeken növekvő hitelkiáramlás kezelési módja, abban az összefüggésben, hogy a román gazdaság saját potenciálja feletti ütemben növekszik – tavaly 7,7 százalékkal bővült –, és ezt növekvő folyómérleg-hiány kíséri, aminek GDP-arányos mértéke 2006 végén 10,3 százalék volt.

A stabil kilátás az alacsony román közadósságot, az erős növekedési potenciált és az EU-tagságból eredő gazdaságszerkezeti javulás hosszú távú kilátását, ugyanakkor a korlátozott költségvetési rugalmasságot és a gyengülő külső likviditást is tükrözi, áll a Standard & Poor's csütörtöki londoni elemzésében.

Az S&P tavaly szeptemberben javította pozitívra stabilról a román adósosztályzatok kilátását a román gazdaság szerkezetének és intézményrendszerének javulására, valamint a januári EU-csatlakozásra hivatkozva.

Az S&P ugyancsak csütörtökön, nem sokkal a román kilátásrontás előtt leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta az eddigi stabilról Ukrajna már most is mélyen spekulatív szuverén adóskockázati osztályzatának kilátását, szintén a romló belpolitikai klímára és az ebből eredő gazdaságpolitikai kockázatokra hivatkozva.

A hitelminősítő csütörtöki londoni bejelentése szerint a kilátásrontás a "BB mínusz" szintű hosszú futamú ukrán devizaadósi osztályzatra, a hazai valutában kiadott szuverén adósság "BB" besorolására, és a "B" szintű rövid lejáratú adóskockázati szintre vonatkozik; az S&P ezeket az osztályzatokat megerősítette.

A kilátásrontáshoz fűzött elemzés szerint a negatív kilátás annak növekvő kockázatát tükrözi, hogy Ukrajna teljes körű alkotmányos válságba sodródik, ami megbénítaná a politikai döntéshozatalt és aláásná a gazdasági növekedést.

A Standard & Poor's szerint a gazdaság- és a költségvetési politikai döntéshozatal soha nem állt a Janukovics-kormány programjának előterében, de „a jelenlegi politikai felfordulás valószínűleg még a meglévő szerény reformambíciókat is tovább mérsékli”.

Fájdalmas és hosszú gazdasági visszaesés jöhet Lettországban (Oldaltörés)


Riga, a lett főváros. Veszélyes irányú
tőkeáramlás
© AP
A Standard & Poor's két kilátásrontása előtt, szintén csütörtökön leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta Lettország szuverén adóskockázati osztályzatainak eddig stabil kilátását a Fitch Ratings, amely szerint megnőtt a kockázata a lett gazdaságot finanszírozó tőkeáramlások hirtelen megfordulásának, vagy egy elhúzódó, fájdalmas gazdasági lassulásnak.

A Fitch csütörtöki londoni bejelentése szerint a kilátásrontás az "A mínusz" szintű, egyelőre elsőrendű szuverén devizaadósi osztályzatra, és a hazai valutában kiadott adósság ennél eggyel jobb, "A" besorolására egyaránt vonatkozik. Ezeket az osztályzatokat a cég megerősítette.

A Fitch elemzése szerint a lett kormány új antiinflációs csomagja ugyan "bíztató kezdeti gazdaságpolitikai válasz" a növekvő makrogazdasági egyensúlytalanságokra, lehetséges azonban, hogy nem bizonyul elégségesnek a gazdaság fenntartható pályára történő visszaállításához.

A hitelminősítő felidézi, hogy Lettország folyómérleg-hiánya tavaly a GDP-érték 21 százaléka volt, ami a legmagasabb az EU-n belül, és a februárban mért, 6,6 százalékos éves infláció a második legmagasabb Bulgáriáé után. A cég szerint e jelek azt mutatják, hogy a lett gazdaság kezd túlfűtötté válni.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.