2007. február. 27. 11:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 27. 11:20 Gazdaság

Térségünk és a nemzetközi hitelminősítők osztályzatai

Az euróövezet egészére érvényes "Aaa" – vagyis a létező legmagasabb – devizaadósi és bankbetéti besorolási plafonra cserélte le Szlovénia eddigi saját devizaadós-osztályzati országplafonját a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint az euróövezeti térségi osztályzati plafon kiterjesztését Szlovéniára az ország januári euróövezeti csatlakozása indokolja. Az ország rövid futamú devizaadósi és bankbetéti plafonja marad Prime-1, a helyi valutában kiadott adósság országplafonja pedig már eddig is "Aaa" volt.

Az "Aa2" szinten összevont szlovén szuverén deviza- és beladósi besorolás, amelyre felminősítést valószínűsítő pozitív kilátás érvényes, nem változik, áll a Moody's közleményében.

A külön országplafon-besorolási kategóriát a Moody's tavaly májusban honosította meg, amikor bejelentette: több tucatnyi ország, köztük Magyarország újonnan megállapított adóskockázati besorolási plafonját a szuverén adósi osztályzat fölé emelte, jelezve a szuverén és a kereskedelmi adósság-kibocsátók adósosztályzatai közötti, addigi szoros kapcsolat lazulását.

A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban az egyes országokban bejegyzett cégadósok adóskockázati besorolásának korábban hagyományosan az adott ország szuverén adósi osztályzata szabott határt.

A Moody's új országplafon-metodikája azonban a cég szerint azt hivatott tükrözni, hogy egy-egy szuverén devizakötvény-adósi nem fizetővé válás esetén a cég már nem feltételezi automatikusan az érintett országban működő kereskedelmi adósság-kibocsátók devizaadósság-törlesztési moratóriumát.

Az eurót használó tagállamokra mindazonáltal a Moody's egységesen az "Aaa" szintű euróövezeti országplafont tartja érvényben.

A Szlovéniáról kiadott keddi elemzésben a hitelminősítő megállapította, hogy az országban zajló szerkezeti reformok továbbra is a fokozatosság és a konszenzus jegyében folytatódnak, elősegítve a fokozott gazdasági-pénzügyi betagozódást az EU-ba. Szlovénia adóssága mérsékelt, és könnyedén törleszthető, áll az elemzésben.

A térségbeli országok devizaadós-kockázati besorolásai a nagy nemzetközi hitelminősítőknél:

S&P

Fitch

Moody's

Magyarország

BBB plussz

BBB plussz

A2

Csehország

A

A

A1

Szlovákia

A

A

A1

Szlovénia

AA

AA

Aa2

Lengyelország

BBB plussz

A mínusz

A2

Románia

BBB mínusz

BBB

Baa3

Oroszország

BBB plusz

BBB plusz

Baa2

Horvátország

BBB mínusz

BBB

Baa3

Bulgária

BBB plussz

BBB

Baa3

Ukrajna

BB mínusz

BB mínusz

B1

Észtország

A

A

A1

Lettország

A mínusz

A mínusz

A2

Litvánia

A mínusz

A

A2

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.