Budapest kilátását is visszajavította az S&P
Magyarország adósbesorolásának kilátásához hasonlóan Budapest külön nyilvántartott, de a szuverén osztályzattal egyező (BBB plusz/A-2) besorolásának kilátását is negatívról stabilra javította vissza csütörtökön a Standard & Poor's, miután a szuverén kibocsátói kilátással is így tett.
A főváros kilátásjavításához fűzött londoni elemzés szerint a stabil kilátás azt a várakozást tükrözi, hogy Budapest képes lesz legalább a jelenlegi szinten fenntartani a működési szintű többletet, és a beruházási kiadások után maradó enyhe deficitek révén a bevételek 90 százaléka alatt, "kezelhető mértéken" marad az adósság.
Az S&P szerint Budapest besorolását változatlanul alátámasztja erős likviditása, sokoldalú és viszonylag jómódú gazdasága, valamint a fejlett városvezetés. Budapest az ország legvagyonosabb térsége; az egy főre jutó GDP-érték itt kétszerese az országos átlagnak.
A besorolást ugyanakkor az önkormányzati finanszírozási reform bizonytalanságai és a BKV Zrt. kötelezettségeinek halmozódása korlátozza, áll a Standard & Poor's londoni elemzésében, amely megjegyzi, hogy a BKV az egyetlen, rendszeres hiányokat jelentő fővárosi vállalat.
A hitelminősítő szerint a közvetlen adósság tavaly még mérsékelt volt, a működési bevételek 40,4 százalékán, de a következő 2-5 évben 70,0-80,0 százalékra is duzzadhat. A város adósságszolgálati terhe ugyanakkor a hosszú lejárati profil révén várhatóan enyhe marad.
A Standard & Poor's június 16-án minősítette vissza a közepes befektetői sávba az addigi "A mínusz"-ról Budapest külön nyilvántartott adósi osztályzatát, az előző nap végrehajtott, azonos mértékű szuverén leminősítéssel összhangban. Az S&P akkor mind a magyar, mind a budapesti rontott osztályzaton fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást; ezeket csütörtökön javította vissza stabilra, a költségvetési konszolidációban elért kormányzati előrelépésre hivatkozva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.