2007. március. 19. 18:25 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 19. 18:14 Gazdaság

Tömörülnek a legnagyobb gázexportőr országok

Oroszország, Irán, Algéria, Venezuela és Katar úgynevezett Gáz-OPEC-et alapít április 9-én a katari Dohában - állítja egy moszkvai lap.

A Gázexportáló Országok Fórumának régóta tervezett ülése jó alkalmat ad egy valóságos gázkartell létrehozásának bejelentéséhez, amire az Egyesült Államok és az EU felettébb negatívan reagálhat - vélte a Kommerszant hétfői számában.
 
"A nyugati stratégákat máris elborzasztja a rémlátomás, hogyan tekeri Vlagyimir Putyin, Mahmúd Ahmadinezsád és a hozzájuk csatlakozó Hugo Chávez vállvetve és biztos kézzel a gázcsapot, mintha csak a világhajó kormánykerekét forgatnák" - riogatott a Kreml-bíráló Kommerszant.
 
Mindamellett energiaipari szakértők szerint egy gázkartell nem lenne működőképes, mert a gázpiac sokkal kevésbé rugalmas, mint az olajpiac. A gázszállítási megállapodások háromnegyedét kétoldalú alapon kötik, az olajárak alakulását véve alapul. Egy gázkartell ezeket az árakat nem tudná befolyásolni.
 
Vlagyimir Putyin orosz elnök február eleji sajtókonferenciáján érdekesnek nevezte Irán javaslatát egy gázexportőr szövetség létesítésére az OPEC mintájára, de tagadta, hogy kartell létrehozásáról lenne szó.
 
Moszkvai szakértők szerint egy gázkartell elsősorban a cseppfolyós gáz (LNG) piacán léphetne fel eredményesen.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.