Románia lemondana a CEC privatizációjáról
Románia lemondana a CEC takarékpénztár privatizálásáról, ha a bank növelné nyereségességét és a vidéki körzetekben kiterjesztené tevékenységét.
Románia decemberben két évre befagyasztotta a Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) takarékpénztár privatizációját, miután elutasította az egyetlen talpon maradt ajánlatot a CEC 69,9 százalékos részére. A CEC vidéki tevékenysége eddig gyakorlatilag csak kiadási teherként nehezedett a bank gazdálkodására, mivel a hazai hitelfelvételi felfutás szinte kizárólag a városokhoz kötődött: a 22 milliós Románia lakosainak mintegy 40 százalékát jelentő vidéki területekre nem gyűrűzött át.
Tavaly a CEC piaci részesedése 4 százalékra esett, 1989 előtt még száz százalékban uralta a román piacot. A CEC jelenleg átalakításon megy át: ez részben az álláshelyek csökkentésével, részben számítógépes rendszer korszerűsítésével jár. Alkalmazotti állományát 22 százalékkal, 7 ezer főre csökkenti. A várakozások szerint a CEC idei adó előtti eredménye 50 millió euróra nő a tavalyi 40 millióról.
A román takarékpénztár tavaly majdnem tízszeresére növelte az adózott eredményét: 39,8 millió lejre a 2005-ös 4,2 millió lejről. A mérlegfőösszeg az év végén 7,1 milliárd lej volt, 26,8 százalékkal több a 2005 véginél, jelentették a nagyságra ötödik, de 1400 fiókjával legnagyobb hálózatú román pénzintézetnél, amely egyszersmind a legrégibb az országban: 1864-ben alapították. Alaptőkéjét decemberben 650 millió lejre emelték 500 millióról.
December 22-én a román kormány leállította a CEC privatizációját, mert a vártnál kisebb értékűek voltak a vételi ajánlatok, és végül csak egyetlen végleges pályázatot kapott, a görög Ethniki Trapezától. A magyar OTP Bank ugyanis elállt attól, hogy javított ajánlatot tegyen.
A CEC, vagyonát tekintve, Románia ötödik pénzintézete, és az utolsó privatizálásra váró állami nagybank. November elején a román kormány úgy döntött, hogy a CEC jövőbeni felvásárlója nem egyesítheti a CEC-et saját romániai leánybankjával. Ez csökkentette a pénzintézet értékét a vevőjelöltek szemében.
Az OTP Bank romániai vállalkozása az OTP Bank Romania, amelyet 2004-ben vásárolt meg, piaci részesedése 1,3 százalékos. Az Ethniki Trapeza a román piac 2,1 százalékát mondhatja magáénak leánycége, a Banca Romaneasca révén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.