2007. január. 19. 13:38 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 19. 13:42 Gazdaság

Az építőipar teljesítménye 4,5 százalékkal csökkent egy év alatt

Az építőipari termelés 2006 novemberében – mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva – 4,5 százalékkal maradt el az előző év novemberitől – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Radar controll tábla az autópályán.Csökkentett építési sebesség
© ORFK
Az év első tizenegy hónapjában a termelés 1,4 százalékkal csökkent. Novemberben a termelés szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 3,3 százalékkal volt alacsonyabb az előző havinál.

Az építőipari termelés 2006 októberében korrekciók nélkül és munkanaptényezővel kiigazítva 7,5 százalékkal haladta meg az előző év októberit, az év első tíz hónapjában 1 százalékkal csökkent, októberben szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 2,2 százalékkal volt magasabb az előző havinál.

Az építőipari termelés volumene 2005 novemberében munkanaptényezővel kiigazítva 18,7 százalékkal nőtt 2004 azonos időszakához képest. A termelés az év első tizenegy hónapjában 17 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, novemberben szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 5,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző havi.

A KSH adatai szerint 2006. novemberben a legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése 9,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi magas bázistól, évkezdettől 1,8 százalékkal csökkent. A csökkenést a magas bázis mellett az elsősorban út- és autópályaépítésekkel foglalkozó nagyszervezetek termelésének visszaesése okozta.

Az épületgépészeti szerelés termelése novemberben 13,6 százalékkal, az év első tizenegy hónapjában 1,7 százalékkal nőtt. A befejező építés termelése novemberben 15,3 százalékkal csökkent.

Az épületek építésének volumene novemberben is kiugróan, 20 százalékkal nőtt, 2006. január-novemberben pedig 4,2 százalékkal haladta meg az előző évit.

Az épületek építésénél tapasztalt növekedéshez néhány nagyértékű munka – kereskedelmi, ipari és irodaépületek építése – járult hozzá. Az egyéb építmények építése 21,9 százalékkal csökkent 2005 novemberéhez viszonyítva. Évkezdettől számítva az egyéb építmények építése 7,3 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Az 5 fő feletti vállalkozások termelésének mintegy felét adó közép-magyarországi székhelyű szervezetek termelése 2,7 százalékkal csökkent 2006. első tizenegy hónapjában. A többi régióban nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben a közép-dunántúli székhelyű szervezetek növelték termelésüket, 20,6 százalékkal.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállománya 12,1 százalékkal volt kisebb a 2005. novemberinél. Ezen belül az épületek szerződésállománya 11,5 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 22,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A 2006. novemberben kötött új szerződések volumene 3,2 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakinál. Ezen belül az épületek építésére kötött új szerződések volumene 12,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az egyéb építmények építésére kötötteké viszont egyötödével csökkent.

Az építőipari vállalkozások 2006. január-novemberben 2,7 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, mint 2005. január-novemberben. Az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 2005 novemberéhez képest 7,1 százalékkal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 7,2 százalékkal emelkedtek. Az árak 2006. novemberben az előző havinál 0,3 százalékkal voltak magasabbak.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.