Befektetési tanácsok (január második felére)
A pénz- és tőkepiacok globális világában a helyzet nem sokat változott. A hazai piacon a forint a régiós hírekre reagálva mozgott. A magyar fizetőeszköz gyengülése megjósolható, de azt nehéz megmondani, hogy a kedvező régiós helyzet meddig tartja fönt a jelenlegi helyzetet.
A helyzet annyiban változott, hogy egyre komolyabb differenciálódás van az elemzők körében a kilátásokat tekintve. A piacok mozgásaiban is látszik ez a fajta bizonytalanság. Egy-egy hír egész régiókat, szektorokat képes jelentős mozgásokra bírni. Az irány nem egyértelmű, de ne felejtsük el, hogy az árak változékonyságának növekedése egyúttal a kockázatok emelkedését is jelenti.
Devizapiac. A vezető devizák esetében az EUR/USD piacán a helyzet konszolidálódott, ami azt jelenti, hogy a zöldhasú megerősítette pozícióját az 1,30-as szint alatt, miközben a japán yen egyre gyengébb a dollárral és az euróval szemben is. Ez a helyzet jótékonyan hat a japán exportra, viszont visszatarthatja a befektetőket a japán piacokon történő befektetésektől. Ma azt látjuk, hogy a deviza leértékelődése kisebb mértékű, mint az a tőzsdei árfolyam-emelkedés lehetséges mértéke, így lehet fantázia a szigetországbeli befektetésekben.
Ma már egyre valószínűbb, hogy az amerikai gazdaság nem fog recesszióba süllyedni, hiszen hónapok óta először javult az ingatlanpiaci helyzet, miközben a foglalkoztatottság is egyre jobb, de a gazdasági növekedés is jól alakul. Közben a külkereskedelmi mérleg is kisebb hiányt mutat.
Ennek az a jelentősége, hogy a fenntartható növekedés pályáján marad az Egyesült Államok gazdasága, így a relatív magas kamatok, a tőzsdei nyereségek megfelelő szintje jó lehetőségeket kínál a befektetők számára. Ebből következik, hogy a dollár további erősödése nem kizárt, tehát ma a dollárban felvett pozíciókat érdemes tartani. A nyereség lefölözése egy esetleges 1,27-es keresztárfolyam esetén viszont már erősen ajánlott.
A hazai piacon a forint – szinte teljesen önállótlanul – a régiós hírekre reagálva mozgott. A lengyel felminősítés erősítette a forint pozícióját, így már nincs elérhetetlen messzeségben a 250-es EUR/HUF szint, de a hazai fundamentumok alapján egyértelműen túlértékeltnek tekintjük a hazai fizetőeszközt. Mindezek mellett a kedvező régiós hangulat nem engedi gyengülni a forintot sem, így ma óvatos dollár, illetve euró vételeket ajánlunk, felhívva a figyelmet arra, hogy maradni kell még fedezetnek arra is, hogy egy esetleges 250-es EUR/HUF-nál erősebb forint mellett is tudjuk még tovább építeni a deviza pozíciónkat.
Látható, hogy az utóbbi egy évet tekintve a forint a vezető devizákkal szemben a csúcsok közelében van. Ennek a helyzetnek – amikor az MNB elnöke akár 10 százaléknál magasabb inflációs szintet is elképzelhetőnek tart a közeli jövőben – változnia kell. Így a forint gyengülése előre kódolt, de azt nehéz megmondani, hogy a kedvező régiós helyzet meddig tartja fönt a jelenlegi helyzetet.
Kötvénypiac. A fejlett piacokon az utóbbi héten nem történt jelentős változás, mivel sem az Európai Központi Bank (ECB), sem az amerikai jegybank szerepét betöltő FED várhatóan nem változtat a közeli jövőben a kamatszinten. A keresztárfolyamok változásai - amelyek a tőkeáramlás irányát is megmutatják -, arra engednek következtetni, hogy az USA irányában a kötvény oldalon is érdemes gondolkodni. A kevéssel öt százalék alatti hozamok a stabil dollár mellett már kedvező befektetési célponttá teszik a dollár alapú kötvényeket.
A hazai piacon a referenciahozamok jelentősen nem változtak. A héten azonban több elemző is vételre ajánlotta a magyar hosszú lejáratú kötvényeket. Nem elképzelhetetlen, hogy egy korrekció a hazai piacon komoly veszteségeket okozhatna, azaz jelentős mértékű hozamemelkedés menne végbe, rövid idő alatt. Így ajánlásunk az éven belüli lejáratok tartását jelenti.
Részvénypiac. Az Egyesült Államokban és Európában is javában zajlik a gyorsjelentési szezon, így kissé hektikussá váltak ezek a piacok. Erre a feltörekvők is érzékenyen reagáltak, jelentős kilengéseket mutatnak az indexek. Ma egyre inkább úgy tűnik, hogy az orosz piacon a tavalyi jelentős emelkedés után az idén rosszabb teljesítményre kell számítanunk, mivel az olaj világpiaci árának mérséklődése jelentősen befolyásolja az orosz gazdasági teljesítményt. Így itt most eladást javasolunk.
Itthon az emelkedő forgalom melletti változékonyság egy esés előszele is lehet, de az emelkedés lehetősége sem zárható ki. Ma mégis az esés látszik valószínűbbnek, így eladást javasolunk, minden szektorban; tekintet nélkül arra, hogy egy-egy szektor milyen teljesítményt mutat, mivel itt szintén igaz az állítás, hogy a régiós hírek mozgatják a hazai árakat.
Állampapír piac:
- állampapírok: éven belüli lejáratok: tartás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: vétel
- Orosz részvények: eladás
- Egyéb feltörekvők: Kína, Dél-Amerika: tartás, Kelet-Európa: eladás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.