2007. január. 04. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 04. 13:19 Gazdaság

Heim Péter: nyugdíjkasszával van a legnagyobb baj

Az idei költségvetésnek nincsenek nyertesei, noha preferált réteg a nyugdíjasoké, miközben a nagycsaládosokra, a kis és közepes vállalkozásokra vagy a pedagógusokra súlyosabb teher hárul – mondta Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke.

"Ez a költségvetés az eddigi felelőtlen gazdaságpolitika első korrekciós lépése, amelyben egy megbomlott államháztartási egyensúly helyreállítására való törekvés jelenik meg" – jelentette ki Stumpf István, aki szervezetének elemzését ismertette az idei költségvetésről.

Az új költségvetés a Századvég megítélése "rossz politikai diagnózis alapján a válságkezelésre alkalmazott terapikus megoldások komoly gondokat okozhatnak a társadalomban" – tette hozzá a Századvég elnöke.

Stumpf István elmondta: a kormányzat a 2007. évi költségvetés keretében a neoliberális sokkterápia miatt olyan sebeket ütött a társadalom szociális szövetén [így!], amelynek helyreállítása hosszabb távon sokkal esetleg többe kerülhet, mint amennyit rövidtávon képes megtakarítani a kormányzat a költségvetés egyensúlyának helyreállítása érdekében.

A magyar gazdaságpolitika hiányzó hitelességének visszaállítása érdekében a kormányzat feláldozza, illetve veszélyezteti a társadalom humán infrastruktúráját segítő alrendszerek működőképességét - emelte ki a Századvég elnöke, aki úgy vélte, hogy költségvetésnek nincsenek nyertesei, noha preferált réteg a nyugdíjasoké, miközben a nagycsaládosokra, a kis és közepes vállalkozásokra, vagy a pedagógusokra súlyosabb teher hárul.

A költségvetés számai reálisak, sőt a GDP arányos államháztartási hiány a tervezett 6,8 százalékkal szemben 6,3 százalék lehet – közölte Heim Péter. Az Aegon Magyarország Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója szerint a költségvetés legnagyobb problémája, hogy a nyugellátásokra fordított kiadásokra nincs fedezet, a nyugdíjkassza hiánya eléri a GDP 2,5 százalékát.

Heim Péter szerint ha nem csökkent kamatot a jövő év második felében a Magyar Nemzeti Bank, akkor 2007-ben az euró átlagos árfolyama 245 forint körül alakulhat, kamatcsökkentés esetén az árfolyam 255 forintra emelkedhet.

zöldhasú
Hirdetés