2007. január. 03. 15:01 HVG Utolsó frissítés: 2007. január. 03. 15:25 Gazdaság

A legnagyobb forgalmú ötszáz cég toplistája

Látványos előretörések és óriási zuhanások is kiolvashatók a félezer legnagyobb hazai vállalat 2005-ös adatait tartalmazó listából, amely most kerül első ízben nyilvánosságra a HVG e heti számában. A félezer cég együtt a magyar gazdaság jelentős részét - az ipar teljesítményének például a 85 százalékát - lefedi.

Minden eddiginél pontosabb látleletet ad a magyar gazdaságról a HVG új vállalkozása, a hazai cégek árbevétel és eredmény szerinti ötszázas toplistája. Ezt nem csupán a minta nagysága jelzi, hanem az is, hogy a legnagyobb ötszáz 2005-ben a nemzetgazdasági átlaghoz igen hasonló ütemben, 14,4 százalékkal növelte árbevételét.

A nagy merítéssel tehát sikerült meghaladni a kisebb listák szükségszerű elitszemléletét. A top 500 vállalatai a gazdaság jelentős részét lefedik: az ipari termelésnek például mintegy 85 százalékát az e listában szereplő vállalatok állítják elő.

A különböző ágazatok reprezentánsai nem azonos mértékben képviseltetik magukat a lista felső-, illetve alsóházában: az exportorientált és eszközigényes területen működők jellemzően a legnagyobbak között találhatók, a belföldi piacra koncentrálók és a munkaigényesebbek viszont lejjebb.

Az élmezőny keveset változott 2005-ben. Az első hat sorrendje szinte teljesen megegyezik a 2004. évivel (bár arról az évről nem készült ötszázas toplista, a mostani táblázatban az akkori adatokat is feltüntettük). A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. és az Audi Hungaria Motor Kft. hosszú évek óta vezető kettőse mögé 2005-ben a komáromi Nokia zárkózott fel: e három cég alkotja a magyar gazdaság billiós trojkáját. A legtöbb nyereséggel büszkélkedők általában sem az árbevétel-arányos, sem a sajáttőke-arányos nyereség tekintetében nem a legkiugróbbak.

© HVG
Újdonság az eddigi listákhoz képest a cégek földrajzi elhelyezkedés szerinti rangsorolása. A listák tanulsága szerint megdöbbentően egyenetlen a legnagyobb hazai vállalatok területi eloszlása. A top 500 cég közül 231 a fővárosban székel, ez több, mint a tűzhöz közeli Pest megyén kívüli 18 „vidéki” megyében együttvéve.

Érdekesség, hogy a 26 ezres Budaörsön egy híján ugyanannyi céget jegyeztek be, mint a négy sereghajtó megyében – Tolnában, Nógrádban, Somogyban és Békésben – együttvéve. Árbevételt illetően Budapesten (13 663 milliárd forint) és Pest megyén kívül (3 018 milliárd) kiemelkedik Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Fejér megye.

A toplista nem alkalmas a tulajdonviszonyok elemzésére - a többlépcsős és osztott tulajdonlás miatt sokszor egyébként is megállapíthatatlan a valódi tulajdonos kiléte. A köztudatban mégis magyarnak elkönyvelt cégek között gyorsan és lassan fejlődők egyaránt vannak. A legnagyobb exportálók azonosak a legnagyobb árbevételű cégekkel.

További részletek, táblázatok, rangsorok és elemzések a friss HVG-ben
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.