2006. december. 19. 12:23 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. december. 19. 12:24 Gazdaság

Jól tejel a kínai kacsa

Megkezdte működését az a kínai-magyar, víziszárnyas-tenyésztésre alakult közös vállalkozás, amelynek beruházási értéke teljes kiépülése után meghaladja majd az 500 millió dollárt – mondta Benedek Fülöp, az agrártárca szakállamtitkára Pekingben.

Kínai kacsa farm. Magyar utánpótlás jön
© bjreview.com
Az államtitkár a Magyar-Kínai Gazdasági Vegyesbizottság három napos pekingi ülésén vesz részt, ahol főként a mezőgazdasági, az ipari és a befektetői kapcsolatok fejlesztési lehetőségeiről tárgyalnak a két ország szakértői. Benedek Fülöp beszámolt róla, hogy a víziszárnyas-tenyésztő és feldolgozó komplexumban, amelyet Tongliaoban, Kína belső-mongóliai térségében hoztak létre, már megkezdődött a keltetés és a törzsanyag-tenyésztés. Jövőre 600-700 ezer úgynevezett törzslibát és törzskacsát tenyésztenek, amelynek nyomán mintegy 2 millió vágóállatot állítanak elő.

A közös vállalkozás, a Tongliao-Mongo Lúdipari Kft. felerészben magyar, 50 százalékban pedig kínai tulajdonban van, finanszírozását azonban többségében a kínai fél végzi.

A szakállamtitkár elmondta: kínai látogatása idején 16 tonna magyar búzát szállítottak Kínába. Azt helyi körülmények között vizsgálják meg, megteremtve azokat a feltételeket, amelyek lehetőséget adhatnak a további magyar gabonaszállításra. Benedek Fülöp jelezte: ennek során esetleg magyar kukorica kiviteléről is szó lehet.

A kínai-magyar mezőgazdasági megbeszéléseken szóba került még az állategészségügyi együttműködés, különös tekintettel a madárinfluenzára, továbbá egy haltenyésztési program megkezdése, valamint a két ország kutatói közötti tudományos együttműködés, a magyar borexport, az esetleges élőállat-kivitel, főként nyúl és ló, emellett magyar élelmiszerek esetleges szállítása a pekingi olimpiára, továbbá üzletember-találkozók szervezése és a magyar részvétel lehetősége kínai mezőgazdasági vásárokon.
zöldhasú
Hirdetés