2006. október. 20. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 20. 15:07 Gazdaság

A horvát Pliva gyógyszergyárat felvásárlása erősíti a Richtert is

Az amerikai Barr Pharmaceuticals Inc. gyógyszerészeti vállalat péntekig megszerezte a horvát Pliva gyógyszergyár 91,75 százalékát, ezzel a felvásárlás végérvényes, jelentette a horvát tőzsdefelügyelet pénteken.

A Barr az emelt ajánlatának megfelelően részvényenként 820 kunát fizetett, eddig összesen 13,99 milliárd kunát (2,38 milliárd dollár). Ez az eddigi legnagyobb amerikai befektetés Horvátországban. A horvát kormány október elején választotta véglegesen a Plivában lévő állami részesedés vevőjéül a Barrt. Az új százalékarány arra vall, hogy a korábban pályázó izlandi Actavis is megvált a Plivában tavasszal szerzett részesedésének legalább egy részétől.

Az utóbbi két évben generikus, azaz utángyártott termékekre szakosodó Pliva a legnagyobb forgalmú gyógyszergyár Kelet-Európában. A Barr-Pliva együttes a világon a nagyságra harmadik generikus gyártó lesz az izraeli Teva és a svájci Novartis mögött. Európában a Barr eddig nem működött, európai üzletének központja ezentúl a Pliva lesz. A Pliva fő piaca Európa és az Egyesült Államok.

A Pliva azért határozta el az eddig sikeresnek bizonyult irányváltást a generikus piac felé, mert korábban a szabadalmazott termékei veszteséget hoztak az amerikai piacról. Az egyesült vállalkozás évi 200 millió dollárt költ ezentúl új termékek fejlesztésére, mondták pénteken a Barrnál.

A Barr szeptember 11-én emelte ajánlatát a Plivára, részvényenként 820 kunára, összesen közel 2,6 milliárd dollárra. Ez után az izlandi Actavis gyógyszergyár, amely tavasszal elindította a versenyt a Pliváért, közölte, hogy nem emeli tovább az augusztus végén tett utolsó, részvényenként 795 kunás, azaz összesen 2,5 milliárd dollár közeli ajánlatát, és kiszállt a licitből, miután a Pliva több mint 20 százalékát már megszerezte a tőzsdén. Világszinten harmadik helyezett lett volna az Actavis-Pliva egyesülés is.

A versenyt a Pliváért tavasszal indította az Actavis, 1,6 milliárd dolláros ajánlattal, amelyet először 2 milliárdra emelt, de a Pliva elutasította. A Plivánál, június végi állásfoglalásuk szerint, az Actavis ajánlatait nem tekintették „barátságosnak”.

A Pliva 18 százaléka volt a horvát kormányé, amely korábban is jelezte, hogy szívesen megválik részvényeitől a Barr javára, ha a felvásárlást követő beruházások új munkahelyeket teremtenek, szavatolják a Pliva vezető szerepét a térségben, és a Pliva székhelye Zágrábban marad.

A Barr Pharmaceuticals generikus és védjegyezett készítményeket fejleszt, gyárt és forgalmaz. A holdingtársaság leányvállalata a Barr Laboratories – amely a Richter Gedeon Rt. stratégiai partnere – és a Duramed Pharmaceuticals. Az amerikai cégnek a Pliva lenne az első hídfőállása Európában.

„A Barr és a Pliva tevékenysége nagyrészt kiegészíti egymást, és a Pliva megtartja a nevét, és a Barr európai tevékenységének központja lesz” – mondta júniusban Pliva vezérigazgatója. Az Actavis már régebben, 2004-ben megvette a Pliva skandináviai részlegét, a Pliva Pharma Nordicot.

Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerengedélyezési hatóság (FDA) augusztusban jóváhagyta a Barr Pharmaceuticals egy új fogamzásgátlóját, amelynek hatóanyagát a Richter Gedeon szállítja. A Richternek mind a Pliva, mind a Barr stratégiai partnere, és egyesülésük pozitív a számunkra – mondta Richter vezérigazgatója, Bogsch Erik június végén.

„Csak akkor növekedhetünk és maradhatunk függetlenek, ha stratégiai partnereink vannak, és ez az egyesülés megerősíti fő szövetségeseink közül kettőnek a helyzetét. Hosszú távú célunk a függetlenség, és úgy gondoljuk, hogy ez az egyesülés segíti ezt a célt„ – mondta Bogsch Erik.

A Richter fogamzásgátló szerekhez szállít aktív hatóanyagot a Barrnak. A Barr megrendelései adják a Richter észak-amerikai forgalmának nagyrészét. „A Plivával együtt ez megnyitja az utat generikus cikkek vagy akár bonyolultabb termékek közös fejlesztéséhez és forgalmazásához. Nem vagyunk versenytársak, nagyon kevés az átfedés közöttünk” – mondta a Richter vezérigazgatója, a Plivára célozva.

A Richter kiterjedt értékesítési hálózata Oroszországban és a többi volt szovjet köztársaságban ugyancsak alapot ad az együttműködés bővítésére a Barr-ral és a Plivával.

Hasonlóképp független akar maradni a szlovén Krka gyógyszergyár. A térségben a Novartisé a szintén szlovén Lek gyógyszergyár – 2002-ben vette meg 900 millió dollárért –, a Sanofi-Aventisé idén március óta a cseh Zentiva 24,9 százaléka 430 millió euróért, Magyarországon a Chinoin tartozik a Sanofi-Aventishez, és az Egis 51 százaléka 1995 vége óta a francia Servier-é.

A Pliva adózott eredménye az első negyedévben, 30,2 millió dollár, 32 százalékkal elmaradt a tavalyi első negyedévitől, a bevétele 283,2 millió dollárra csökkent 341,5 millióhoz. A visszaesést a jogdíjbevétel meredek csökkenése okozta. Tavalyi felvásárlásaival a svájci Novartis – a világon a hatodik számú gyógyszergyár – a világ legnagyobb generikus gyógyszergyára is lett egy időre, míg az izraeli Teva még tavaly júliusban vissza nem szerezte elsőségét, az amerikai Ivax Corp. 7,5 milliárd dolláros megvételével.

A Pliva iránti érdeklődés is jelzi: töretlen a konszolidációs kedv a világ generikus gyógyszerpiacán, hogy a cégek, olcsóbb termékeikkel és jobb tárgyaló pozícióból még erősebb versenyt támaszthassanak a szabadalmazott termékek gyártóinak, főleg a sokfelé csökkenő vagy csökkenteni tervezett állami gyógyszertámogatások elnyeréséért vívott küzdelemben.

zöldhasú
Hirdetés