A GVH szabályozott versenyt javasol a gyógyszerpiacon
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) véleménye szerint olyan szabályozott versenyt kellene kialakítani a gyógyszerpiacon, amely növeli a hatékonyságot és szabályozással teremti meg a szükséges garanciákat.
A gyógyszerpiac liberalizációjáról tartott keddi budapesti háttérbeszélgetésen Torjákné Amberger Teréz irodavezető elmondta: a gyógyszerpiac szabályozásával kapcsolatos jelenlegi törvényjavaslatban az a fajta piacnyitási modell szerepel, amelyet a hivatal már korábban is javasolt.
Arra a kérdésre, hogy ha megtörténne a piacnyitás ezen a területen is, az emelné-e az árakat, az irodavezető azt mondta: egy, a piac szereplőit érintő adó kivetése esetén várható, hogy emelkednek az árak a nem támogatott gyógyszereknél.
Torjákné Amberger Teréz hangsúlyozta, hogy az Európai Unióban egyértelmű az a törekvés, amely a liberalizációs folyamat elindulását sürgeti.
Az irodavezető elmondta: külön kell választani a gyógyszergyártók és a patikák versenyét. A gyógyszertárak közötti versenyben elsősorban racionális szempontok játszanak szerepet. Így például a patikai elhelyezkedése, nyitva tartása, a kereskedelmi és az egészségügyi szolgáltatások minősége, mennyisége. Megjegyezte: véleménye szerint jelenleg a patikák nem nyújtanak egészségügyi szolgáltatásokat.
A GVH álláspontja szerint indokolatlan az a félelem, hogy ha nem csak patikákban lehet a gyógyszerekhez hozzájutni, és az így kialakult árverseny következtében a gyógyszerek egy része olcsóbb lesz, akkor a beteg többet szedne be.
Megjegyzik, hogy a nem támogatott készítmények a rendszerváltás óta szabadárasok, az elmúlt években mégsem voltak nagy árváltozások. A beterjesztett javaslatban van néhány olyan megoldás is, amit a GVH nem tart célszerűnek és a szabályozás céljához megfelelőnek.
A versenyhivatal nem ért egyet azzal, hogy a személyi jogos gyógyszerésznek a gyógyszertárat üzemeltető vállalkozásban tulajdonosnak kell lennie. Ezen túl a GVH szerint az árrés szabályozás jelenlegi megoldása magas ellenőrzési költségeket okozhat az állam számára. Kevesebb, ösztönzőbb és olcsóbb szabályozásra lenne szükség álláspontjuk szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.