2006. szeptember. 29. 16:28 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 29. 16:30 Gazdaság

Folyamatban a kormányzati ingatlanok értékbecslése

Folyamatosan végzi a pályázaton kiválasztott Immo-Bill Rt. és a Reorg Rt. alkotta konzorcium a 250 millió forint feletti kormányzati ingatlanok értékbecslését.

"Nem tudják, hogy a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) vagyonkezelésébe tartozó kormányzati ingatlanok közül melyik meghirdetése aktuális, egymás után intézik a nagy értékű ingatlanok értékbecslését" - mondta Barna István, az Immo-Bill Rt. vezérigazgatója.  

Az első ingatlanra vonatkozó dokumentációt jövő héten küldik el véleményezésre a KVI-nek, de már a többi is készül. Év végéig kell a 30 ingatlan értékét felmérniük, elkészíteni a 40-50 oldalas dokumentumot. Barna István ismertetése szerint az értékelés keretében egyebek mellett a városrendezési szabályokat, az épületek fizikai kondícióját, a végzett felújításokat és ezeknek az ingatlan értékére gyakorolt hatását, a parkoló-, illetve garázskialakítási lehetőségeket vizsgálják. Emellett ismertetik a műemléki korlátozásokat, valamint a funkciók megváltoztatásához szükséges engedélyeket.
 
A műemléki épületeket is magában foglaló értékesíteni kívánt ingatlanvagyonból "szemmel látható", hogy melyek azok, amelyekre viszonylag gyorsan lehet befektetőt találni - jegyezte meg. A nagy értékű műemléki ingatlanok esetében olyan beruházót kellene találni, amelyik bankként működik - mondta Barna István, példaként említve a Pénzügyminisztérium épületét.

A Magyar Állam tulajdonában álló, és a kincstári vagyonkörbe tartozó 50 darab bruttó 250 millió forint feletti értékű ingatlan forgalmi értékbecslésére június végén írt ki pályázatot a KVI. A nyertes konzorcium ingatlanonként bruttó 633 600 forint fajlagos áron vállalta a munkát, kivételes (listán kívüli) rendelés esetén ingatlanonként 720 000 forintot, a műemléki érték meghatározásához négyzetméterenként 60 forintot számít fel a Közbeszerzési Értesítőben megjelent közlés szerint.
 
A kormányzati takarékossági tervek között szerepel az elképzelés, amely szerint a minisztériumok mai épületeinek eladásával egy új modern kormányzati központ épülhetne fel.
 
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök júniusban az Új egyensúly programot ismertetve az Országos Érdekegyeztető Tanácsban elmondta, hogy csökkentik az állami kiadásokat, közöttük a minisztériumok működési költségeit. A tervek szerint a takarékossági intézkedések hatására az idei 80 milliárd forintról 2008-ra 60 milliárdra mérséklődnek az igazgatási költségek. A minisztériumok számára engedélyezett dolgozói létszám több mint húsz százalékkal csökken.
 
Ezzel összefüggésben említette a miniszterelnök, hogy a magántőkéből felépülő új kormányzati negyedben 160-200 ezer négyzetméteren lehet elhelyezni a csökkenő létszámú államapparátust a jelenlegi csaknem 350 ezer négyzetméter helyett.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.