2006. szeptember. 13. 13:31 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 13. 13:31 Gazdaság

S&P: a legnagyobb sztori Kína és India

Valamelyes lassulással továbbra is erőteljes marad a világgazdaság növekedése, áll a Standard & Poor's szerdán Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint a globális növekedés zömét az eddig "udvariasan fejlődőnek nevezett", most már azonban - csoportszinten - tényleg erősen fejlődő térség adja.

A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője által összeállított négyoldalas elemzés azzal számol, hogy a világgazdaság összkibocsátási értéke a tavaly mért - vásárlóerő-súlyozással számolt - 4,8 százalék után az idén 4,9 százalékkal, 2007-ben 4,5 százalékkal emelkedik.

A jelentés szerint a világgazdasági növekedés - vagyis a globálisan előállított bruttó többletérték - kétharmadát most már a fejlődő országok adják; igaz, ennek részben az euróövezet és Japán gyenge teljesítménye is az oka, ez a két gazdaság ugyanis a globális növekedésből egyenként alig 4 százalékkal részesedik.

Az Egyesült Államok 15 százalékot adott hozzá tavaly a világ GDP-többletéhez, de ez is elmarad a globális GDP-értékből az amerikai gazdaságra jutó 21 százaléktól - áll a Standard & Poor's szerdai londoni elemzésében.

Az euróövezet tavaly a világgazdaság össztermelésének 15 százalékát adta, vagyis itt még nagyobb a különbség a növekedésből és a teljes GDP-értékből erre a térségre jutó arány között. Kelet-Európa a globális termelési többletértékből 9 százalékkal, a megtermelt GDP-értékből 7 százalékkal vette ki a részét 2005-ben.

A S&P elemzése szerint a "legnagyobb sztori" Kína és India. A kínai gazdaság az utóbbi 25 évben, éves átlagban, reálértéken számolva 9,5 százalékkal növekedett, és ma már a világ második számú gazdasága. Éves GDP-értéke vásárlóerő-paritáson számolva 2,5-szeresen haladja meg Japánét - igaz, tízszeres lakosságszám mellett -, és Kína adja a világgazdasági növekedés 31 százalékát.

India, ahol az éves növekedés jelenleg 7 százalékos - 1992 óta évi átlagban 6,3 százalékos -, a globális növekedésből 10 százalékkal részesedik, áll a Standard & Poor's elemzésében. A hitelminősítő szerint jóllehet India egyes területeken - például az infrastruktúra fejlettségében, illetve a nagyobb népszaporulat miatt - jelentős hátrányban van Kínához képest, az indiai lakosság is kezd most már kiemelkedni a szegénységből. Indiában mindazonáltal az egy főre jutó jövedelem a kínainak csak a fele, és Kína folyamatosan növeli is előnyét, áll a jelentésben.
 
A Standard & Poor's szerint Kína előretörése sok más fejlődő országban is fellendülést okozott, mivel a világgazdaságét kétszeresen meghaladó ütemű kínai növekedés drágította a nyersanyagpiaci termékeket. Ennek fő kedvezményezettje Latin-Amerika - elsősorban Chile, Peru és Brazília -, de a magas nyersanyagárakból Oroszország is hasznot húz.

Az erős világgazdasági környezet Kelet-Európa egészének jót tesz: a feltörekvő európai gazdaságok az utóbbi négy évben, éves átlagban 6 százalékkal növekedtek, és foglalkoztatást szívnak el az euróövezetből, alacsonyabb munkaköltségeikkel és rugalmasabb munkajogi szabályozóikkal, áll a Standard & Poor's elemzésében.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor a Szaharától délre fekvő afrikai térségekre továbbra is csak "udvariasságból" lehet alkalmazni a "fejlődő" jelzőt. Jóllehet a térségben az elmúlt négy évben 4,8 százalék volt az átlagos éves gazdasági növekedés, ennek zömét a nyersanyagtermelő országok - főleg Nigéria és Dél-Afrika - adták. A tényleges gazdasági fejlődés ebben a térségben továbbra is távoli kilátás, mindazonáltal a GDP-növekedés mértéke itt is nagyobb reményre ad okot, mint korábban, áll az S&P elemzésében, amely szerint a Szaharától délre fekvő afrikai gazdaságok a 90-es években évente még csak átlagosan 1,4 százalékkal növekedtek.

Az S&P-nek a világgazdasági növekedési kilátásokkal kapcsolatos derűlátását más londoni házak is osztják, azzal a fenntartással, hogy az amerikai gazdaságban erős lassulás várható. A londoni Economist Intelligence Unit - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző csoportja - múlt havi világgazdasági jelentésében 4,7 százalékra becsülte a 2007-re várható globális növekedést, ezen belül azonban az Egyesült Államokra már csak 2,2 százalékos növekedési előrejelzést adott 2007-re az általa korábban jósolt 2,4 százalék helyett.

Az EIU azt sem zárta ki - jóllehet hangsúlyozta, hogy nem ez az alapeseti forgatókönyve -, hogy jövőre egy vagy akár két negyedévben csökkenhet is az amerikai gazdaság teljesítménye. Ha ez két egymást követő negyedévben történne, azzal az amerikai gazdaság technikai értelemben recesszióba kerülne.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.