Nyilvános ajánlattétel indul a Malév eladására
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. közzétette a nyilvános ajánlattételi felhívással induló tárgyalásos eljárást a Malév 99,95 százaléknyi részvényének eladására.
Az erről szóló hirdetmény a keddi napilapokban jelent meg. A privatizációs szervezet igazgatósága a múlt csütörtökön döntött a pályázati kiírásról, melyet azért halasztották keddre, mert nem kívánták az Egyesült Államok ellen intézett terrortámadás ötödik évfordulóján közzétenni. Az ajánlatokat november 3-án kell beadni, és az ÁPV Zrt. az értékelés alapján a legjobb ajánlattevőket tárgyalásra/tárgyalásokra hívhatja meg - áll a hirdetményben.
Az ajánlattételi felhívás szerint a vételár 90 százalékát készpénzben, 10 százalékát kárpótlási jegyben lehet megfizetni. Az ajánlattevőnek a vételáron felül kötelezettséget kell vállalnia a tőkeemelésre, amit egy vagy több részletben, készpénzben, valamint készpénzben és apporttal is teljesíthet. A Malév jelenlegi jegyzett tőkéje 3,5 milliárd forint, saját tőkéje pedig az év végén 6,398 milliárd forint volt.
Az ajánlatban a pályázónak be kell mutatnia a Malév állami garanciával fedezett hiteleinek kezelésére vonatkozó javaslatait. A légitársaság éves beszámolójából ennek nagyságrendje nem derül ki. A pályázónak ajánlatot kell tenni arra is, miként és mennyi időre kívánja megtartani a nemzeti légitársaság státuszt, és mi az elképzelése a Malév nemzetközi légiszövetségi csatlakozásával kapcsolatban.
A szabályok szerint legalább 50 százalék plusz egy szavazat tulajdoni arányban magyar, de nem állami, tulajdonban kell lennie a légitársaságnak ahhoz, hogy nemzeti légitársaságként ismerjék el a légiközlekedési iparban. A Malév még tavaly jelentette be, hogy meghívást kapott a oneworld légiszövetségbe, és a teljes jogú tagságot várhatóan a jövő év elején kapja meg.
A hirdetmény szerint biztosítékokkal alátámasztott szerződéses kötelezettséget köt ki az ÁPV a munkavállalók foglalkoztatására és a munkakörülményeikre vonatkozóan. A hirdetmény szerint ez azért is fontos, mert munkavállalói részvényszerzésre nincs lehetőség. Az ajánlattevőknek nettó 100 millió forint bánatpénzt kell letenniük, miután egymillió forint plusz áfáért megvásárolták az ajánlati dokumentációt. A befektetők az adatszobát további nettó 10 millió forintért vehetik igénybe.
A hirdetmény szerint a privatizáció célja a nemzetgazdasági szempontból fontos társaság tőkeemelése mellett a gazdálkodás hatékonyságának növelése, a hosszú távú működés biztosítása, az állami szerepvállalás tekintetében fennálló kockázatok megszüntetése, új piacok megszerzése, a vállalati szervezetrendszer megújításának előmozdítása, a munkahelyek és a rendezett munkaügyi kapcsolatok megőrzése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.