Lengyel lépés az agyelszívás ellen
A brit munkaerőpiac megnyitása óta mintegy 240 ezer lengyel vett vándorbotot, hogy Nagy-Britanniában helyezkedjen el. Mivel a szigetországban adóznak, ám megszerzett jövedelmük otthon is adóköteles, többségük megszakít minden kapcsolatot hazájával, hogy elkerülje a kettős adóztatást.
A progresszív adó Lengyelországban 19-40 százalékos, a brit adó pedig 10 és 40 százalék közötti. A lengyeleknél alacsonyabbak a kereseti sávok, így az évi 12 ezer fontot kereső dolgozó a briteknél 22 százalékot adózik, míg otthon 40 százalékot. A kettős adózás kényszere azokra vonatkozott, akik törvényesen mindkét országban tartózkodási engedéllyel rendelkeznek.
Ez a helyzet arra ösztönzi a lengyel vendégmunkásokat, hogy lemondjanak otthoni állampolgári jogaikról, ami érthető is, hiszen a már említett, évi 12 ezer fontot kereső dolgozónál 4560 font maradna az adók kifizetése után.
A lengyel hatóságok régóta aggódtak a jelenség miatt, hiszen a külföldön munkát vállalók nagy része nyelvet beszélő, képzett szakember. Az agyelszívást megelőzendő, most eltörölték a kettős adózást. A hatóságok azt remélik, hogy a képzett szakemberek így valamikor visszatérnek az országba.
Az új rendszer szerint a Nagy-Britanniában dolgozó lengyeleket csak a britek adóztatják, az otthon dolgozókat pedig az otthoni hatóságok. Ha esetleg van olyan, aki mind a két országban dolgozik, akkor ő a brit jövedelem után Nagy-Britanniában, a lengyel után pedig az anyaországban fizet adót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.