2006. június. 21. 08:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 24. 17:49 Gazdaság

Lakáslízingteszt: kis önerő, nagyobb választék

Negyedévente megnézzük, milyen feltételekkel lehet önerő nélkül vagy kis saját résszel lakást lízingelni Magyarországon. Az élesedő verseny és a piaci tapasztalatok alapján szélesedik a választék: több finanszírozó több lakáshoz jutási formát is kínál.

Legutóbbi, március eleji tesztünk óta jelentős bankkal a CIB-bel bővült a lakáslízing-piac szereplőinek köre, így a verseny továbbra is erős. Úgy tudjuk, további cégek várnak az engedélyre, hogy ezt a friss pénzügyi konstrukciót nyújthassa. Így megvalósulhat, hogy az év végéig akár tízszereplős legyen a hazai piac.

A lízingkonstrukció meghatározása nem változott: a lízingtársaság megszerzi az ingatlan tulajdonjogát, fogalmazza meg az egyik piaci szereplő, majd a lakást a lízingbevevő használatába adja. Ő csak a futamidő végén válhat tulajdonossá, de a tulajdonosi jogokat már a futamidő alatt is gyakorolhatja, például albérletbe adhatja az ingatlant. E pénzügyi lízingnek minősülő konstrukció esetében a lízingbe vevő tulajdonába kerül a lakás.

Piaci újdonságok

Azonban jelentősen bővült a kezdetben egyformának tetsző választék. Itt van például az annuitásos törlesztés bevezetése, amely szinte múlt havi újdonságnak számít. A módszer az áfával kapcsolatos: a kamatot a lízincég a forgalmi adó nélkül, az új lakás nettó értékén számítja ki, így a 20 százalék áfát kamatmentesen lehet törleszteni. A hagyományos jelzáloghitelekkel ellentétben tehát a törlesztés a futamidő előre haladtával fokozatosan nő, ami nem hátrány, ha arra gondolunk, mennyibe kerül berendezni egy kész lakást.

Van már átjárás a lízing és a hagyományos jelzáloghitel között is. A BG Hitel & Lízing nevű finanszírozó például lehetővé teszi a lízingkonstrukció lakáshitellé váltását, abban az esetben, ha a lízingbe vevő kifizetett annyi önerőt, amennyi a kölcsönhöz szükséges (30-50 százalék körüli összeg). Más jellegű közeledést jelent az Erste Bank új jelzáloghitele, amely a lízinghez hasonlóan minimális önerőt kér az igénylőtől.

A lakáscélú ingatlanok lízingfinanszírozásánál a pénzügyi lízing modell dominál. Piaci újdonság viszont, hogy több cégnél választható a nyílt és a zárt végű lízing. Amíg a zárt végű modellnél a díjak megfizetése után a lízingbevevő automatikusan tulajdont szerez, addig a nyílt végű modellnél opciós jogot érvényesíthet. A jog tényleges lehívása vagy a lízingbevevő vagy egy általa megjelölt harmadik fél útján történik.

Ingatlantípus CIB BG HVB OTP-SCD Argenta
Budapesti új lakás 90-100% 100% 100% 100% 80%
Budapesti használt lakás Értékbecslés alapján 80% n.a. 70% 80%
Vidéki új lakás 90-100% 80% 100% 100% 75%
Vidéki használt lakás Értékbecslés alapján 75% n.a 70% 75%
Egyéb ingatlan -75-80% n.a 70% 75-85%
Maximális finanszírozási arány lakáslízing esetén (magánszemélyeknek)


Mennyi az illeték?

A HVB Leasing tájékoztatása szerint új lakás vásárlásakor a hatályos jogszabályok szerint nem keletkezik illetékfizetési kötelezettség, ám a használt lakások adásvételekor 4 millió forintos értékig 2 százalék, az e feletti vételárra pedig 6 százalék az illeték mértéke. A lízingcégnek emellett 2 százalékos forgalmi típusú illetéket kell fizetnie.

Zártvégű pénzügyi lízing esetén (itt a futamidő végén a tulajdon-átruházás automatikus) az illetékfizetési kötelezettség a lízingszerződés aláírásakor keletkezik, amely megegyezik az ingatlanvásárláskor felmerülő illetékfizetési kötelezettség mértékével. A lízingcég által fizetendő 2 százalékos illetéket egyszeri költségként az ügyfél téríti meg. Tehát nyílt végű modellnél: a futamidő elején 2 százalék és 6 százalék a törvényes értékhatároktól (lízingbeadóra kivetve), zárt végű modellnél: a futamidő elején: 2 százalék (lízingbeadóra kivetve), valamint 2 százalék és 6 százalék a törvényes értékhatároktól (lízingbevevőre kivetve).

Változó terhek

Legutóbbi tesztünk óta meglehetősen differenciálódtak a lakáslízingcégek konstrukciói: akinél jobban megy a szekér, már mind kevésbé választja a kezdeti nyílt kommunikációt. Az elsőként piacra lépő OTP-SCD Lízing például márciusi tesztünk idején még közzé tette a teljes hiteldíj-muatót, ám most, hogy lízingállománya a hírek szerint meghaladja a 2 milliárd forintot, kihasználja azt, hogy lízingkonstrukciók esetében nem kötelező ezen érték megadása. A később induló cégek igyekeznek támpontot nyújtani, ám például a CIB lízingcége csak ügyleti kamatot számol.

Lízingdíj devizaneme BG* HVB OTP-SCD** CIB Lízing*
Svájci frank 7,91% 6,96% n.a 6,66-7,66%
Euró 9,57% 8,53% n.a 8,1-9,1
Forint 13,79% 12,33% n.a 11,98-12,98
Lakáslízing terhei (új lakásra)
*ügyleti kamat ** a cég nem ad meg THM-értéket (nem kötelező)

A THM érték megjelölésében egyébként gondot okoz a már említett áfa kérdése is, hiszen a mutató kiszámításakor a kamatmentes forgalmiadó-törlesztést nem veszik figyelembe.

Az Ecostat friss elemzése szerint a lakáslízing terhe, a havi lízingdíjak összege 1,5-2 százalékkal drágább a hagyományos hitelek havi törlesztő részletéhez képest, így kizárólag a tartósan magas havi fizetéssel bíró ingatlanvásárlók számára jelent alternatívát.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.