2006. június. 09. 11:48 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 09. 11:45 Gazdaság

GDP: megszorító intézkedések miatt csökken a növekedési ütem

Nem okozott meglepetést az elemzőknek a pénteken publikált első negyedévi GDP adat, akik a csütörtökön bejelentett megszorító intézkedések miatt a második félévben alacsonyabb, 3,5-4 százalék közötti bővülést valószínűsítenek.

A Központi Statisztikai Hivatal pénteki közlése szerint abruttó hazai termék 2006 első negyedévében 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptári hatás kiszűrésével korrigált növekedés 4,4 százalék volt.
   
A május közepén nyilvánosságra hozott első becslés alapján a GDP az első negyedévben 4,5 százalékkal, naptári hatással korrigálva 4,3 százalékkal haladta meg a 2005 első negyedévit.
   
Réczey Zoltán a Buda-Cash Brókerház Rt. elemzője hangsúlyozta, hogy a 4,4 százalékos negyedéves adat egészséges szerkezetű, dinamikus növekedést tükröz. Az export és a beruházások kedvező mértékben bővültek míg a lakossági fogyasztás növekedése elmaradt a GDP bővülési ütemétől - mondta.
   
Az elemző középtávon csökkenést valószínűsít, de drámai változást nem vár a GDP-t illetően a most bejelentett megszorító intézkedések miatt. Elmondta, hogy a bevételnövelő és kiadás visszafogó intézkedések elsősorban a lakossági fogyasztás növekedésének csökkenő ütemében jelentkeznek majd. Hozzátette: a magas bázis is közrejátszik majd abban, hogy a második a félévben a

GDP az eddiginél lassabban, várhatóan 3,5-4 százalék között bővül. Réczey Zoltán szerint a javuló európai konjunktúra részben ellensúlyozza majd a növekedés lassulását.
   
Suppan Gergely a Takarékbank elemzője kiemelte, hogy a második negyedévben, a választásokat megelőzően dinamikusan nőttek az állami beruházások és a jelentős fiskális költések miatt a negyedéves adat várhatóan 4,7 százalék közelébe emelkedik. Ugyanakkor hozzátette, hogy az év második felében és a jövő év elején már jelentkezik a megszorító intézkedések hatása. Ekkorra a ma még pontosan nem ismert intézkedések mindenkit elérnek - mondta, hozzátéve, hogy az év végén várható reálbér csökkenés a lakossági fogyasztás növekedését tovább mérsékli. 
   
Az elemző úgy vélte, hogy az év végére és a jövő év elejére a bővülés üteme 3,5 százalék alá is csökkenhet. Az államháztartás hiányát javító várható intézkedések ellenére Suppan Gergely úgy vélte, hogy az egész évre előre jelzett, 4,2 százalék körüli növekedési prognózisuk teljesülhet.
 
zöldhasú
Hirdetés