2006. május. 18. 18:00 Utolsó frissítés: 2006. május. 19. 11:24 Gazdaság

Nagy cég kisstílű ajánlattal

Az Andrássy úti palotákat „akciós” áron értékesítette a VI. kerületi önkormányzat éveken keresztül. A tortából egy szép szeletet kapott az egykori diplomataellátó utódcége: a CD Hungary is. A főváros legértékesebb helyein található, többnyire nagykövetségi ingatlanokkal feltöltött vállalat tőkeerejéhez nem fér kétség. Ennek ellenére nem jeleskednek a lakók kártalanításában. A cég által alapított A8-52 Kft. fél áron akarja kitessékelni a lakókat, miközben ők szakvéleményekkel tudják alátámasztani, kétszer annyit ér az otthonuk.

2005. március 31-én az önkormányzat képviselőtestülete jóváhagyta az Andrássy 8., és az 52. szám alatti házak elidegenítését a C.D. Comission részére. A módszert korábbi írásainkban (Dobra vert paloták I és II.)  ismertettük: csereszerződések megkötésével történt. Időközben a C.D. Comission elállt a két ház kivásárlásától. Május 18-án benyújtották a C.D. Comisson és a CD Hungary tulajdonában álló A8-52 Kft. alakulásához szükséges iratokat a cégbírósághoz. Egy nappal később az erzsébetvárosi testület már el is fogadta, hogy a C.D. Comisson helyébe az A8-52 lépjen be, mint vevő.

Cégtörténet
A C. D. Comission Kft egyszemélyes tulajdonosa a CD Hungary Rt. A C.D. Comissionból 2002. március 25-én kivált a CDT-2002-es Ingatlanforgalmazó Kft. Az Andrássy út 8-as és 52-es házat megvásárló A8-52 Kft. a CD Hungary és a C. D. Comisson tulajdona. Bár jogilag önálló cég az A8-52 Kft., bejelentett telefonjuk nincs, székhelyük pedig megegyezik a CD Hungary székhelyével.
Kovács Zoltán építészmérnök az Andrássy 8. szám alatti házban bérel egy 55 négyzetméteres lakást, amiért az A8-52 9,2 millió forintot ígért. A többségében 140-160 ezer forintos négyzetméterenkénti árajánlatokat azzal indokolták, hogy a ház állapota rossz, az egyik szinten még a zárófödémet is ki kell cserélni. Negyven-hatvan ezer forinttal többet az Andrássy 8-ban csak azoknak ajánlottak, akiknek kicsi, 22-40 négyzetméteres lakása volt. Mikor a bérlők szóvá tették, hogy a városszéli kerületek árai nem azonosak az Andrássy útéival, Banga Zoltán az A8-52 Kft. ügyvezetője azt válaszolta, hogy Budapesten mindenütt ugyanannyit érnek az ingatlanok. 

Kovács szerint ez elfogadhatatlan, a kft állításai sem építészetileg, sem ingatlanszakmailag nem megalapozottak. „Egy komplett házfelújítást célszerű úgy megoldani, hogy mindent visszabontanak a nullára. Értem ez alatt a vizet, áramot, gázt. Ha egy ilyen munka van, ott már nem érdekes a zárófödém cseréje, vagy elbontása. Ha a kislakás-nagylakás közti árarányokat nézem, az Andrássy úton pont a nagy alapterületű ingatlanok a kelendők, hisz azokat könnyedén ki lehet irodának vagy üzlethelységnek alakítani.”

A hvg.hu megkereste az említett Kft. hátterében meghúzódó CD Hungary-t. A hvg.hu kérdésére, hogy a garzonok négyzetméterenkénti ajánlata miért jobb, mint a nagy ingatlanoké, Szigeti Zsolt a CD Hungary ügyvezetője azt felelte, hogy szociális érzékenységük jelének tudja be az egyszobás lakások után fizetett közel 200 ezer forintot négyzetméterenként.

„Mi abból indultunk ki, hogy a garzonban élők mennyiből tudnák pótolni bérleményeiket. Egy bank megmondta, hogy milyen határok közt tudja finanszírozni a lakásokat. Az ajánlatok ennek megfelelően lakásonként eltérőek, de azt gondolom reálisak. Nekünk a lakók kiköltöztetése nem sürgős. Vagy maradnak, vagy kapnak egy cserelakást a környéken” – nyilatkozta Szilágyi a hvg. hu-nak.

Perre mennek a bérlők (Oldaltörés)

A sértett lakók többsége bírósághoz fordult. A már említett Andrássy út 8. alatti házzal együtt megvásárolt 52-es épületben, ha lehet, még magasabbra csapnak az indulatok. Az Andrássy út 52-es neoreneszánsz házat 1894-ben Shmall Henrik tervei alapján építették. Rómában ma is fellelhető ennek a háznak a pontos mása.

Az itt lakók is állítják: a tehetős CD Hungary holdudvarába tartozó A8-52 Kft. bagóért szeretné megvenni a bérleményeiket. Nagyság-rendileg 170-250 ezret aján-lottak négyzetméterenként, miközben a saját költségükre felkért igazságügyi ingatlan-szakértő egyes esetekben ennek az árnak a dupláját tartja reálisnak.

Nagy Ferencné elszántan tartja magát a minimum 300 ezer forintos négyzetméterenkénti kártérítéshez. „Háromszáz alatt nem megyünk sehova! Itt szeretnénk maradni a környéken. Évtizedek óta ez az otthonunk. Itt van a megszokott hentesünk, a zöldségesek a piacon, nem akarunk kiköltözni Kőbányára. A Visegrádi utcában, a Paulay Ede utcában, és a Hajós utcában már néztünk lakásokat, de ezeknek az ára 320 ezer forint négyzetméterenként, amelyben még nincs benne a tatarozás. Egy építőipari vállalkozótól kértünk ajánlatot az egyik lakás felújítási költségeire, 5,5 milliós kvázi költségvetést adtak. A legtöbben csak azt látják, hogy a 250 helyett 260-at, vagy 300-at akarunk. Ez azonban csak látszólag néhány tízezer forint, a 100 négyzetméteres lakásoknál már 1-5 millió forint a tét”– nyilatkozta Nagy Ferencné.

A bérlők kára azonban nem csak az alacsony lakásárakban érhető tetten. Az 1993-as lakásrendelet életbe lépése előtt több Andrássy úti lakó megvehette a bérleményét 2-3 millió forintért. Az Andrássy út 52-ben többen még 1992-ben kérvényezték a vásárlási szándékukat, de akkor a hivatal adminisztrációjának késlekedése miatt nem jutottak hozzá az ingatlanokhoz. A lakástörvényben egy évvel később megtiltották a műemléki házak vásárlását, pedig az egy évvel korábbi kérvényük érvényes vételi jognak számított volna. A ház aztán 2005-ben, – mint említettük– csereszerződéssel került új tulajdonosához az A8-52 Kft-hez. Az ilyen ügylet nagy előnye, hogy az önkormányzat szerint figyelmen kívül hagyható a bérlők elővásárlási joga. Ez utóbbi azonban a folyamatban lévő polgári perek többségében vita tárgyát képezi.

A témában a Fővárosi Főügyészséghez benyújtott indítványok még nagyon frissek. A VI. kerületi önkormányzatot kötelezték az iratok beszolgáltatására . A hvg.hu kérdésére Morvai Attila, az ügyészség szóvivője elmondta: nem tartja kizártnak, hogy az ügyészség a többi Andrássy úti palota adásvételével kapcsolatban indított polgári perbe is beszáll a bérlők oldalán,  az önkormányzattal és a vevőkkel szemben. Feltéve, ha a bekért dokumentumok, és a nyomozás igazolja a lakók gyanúját.

Sipos Anett

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.