2006. április. 20. 16:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 20. 16:11 Gazdaság

A Gazprom megfenyegette az EU-t

A Financial Timesnak nyilatkozva a Gazprom szóvivője nyíltan gázstoppal fenyegette meg az Európai Uniót.

Nyíltan a gázszállítások más piacokra irányításával fenyegette meg az Európai Uniót az orosz Gazprom szóvivője a Financial Timesnak nyilatkozva. Londoni elemző házak már korábban felhívták a figyelmet arra a kockázatra, hogy a világ legnagyobb gázexportőr cége más exportcélpontokat is találhat. Szergej Kuprijanov szóvivő azután nyilatkozott külön a londoni üzleti napilapnak, hogy Alekszej Miller vezérigazgató EU-nagykövetekkel tartott megbeszélésén azt mondta: nem vezetnek jóra a Gazprom európai tevékenységének korlátozását, és "a gázellátás tisztán gazdasági kérdésének átpolitizálását" célzó kísérletek.

Kuprijanov a csütörtöki Financial Timesnak azt mondta: a Gazprom szeretné megértetni az európai országokkal, hogy a cégnek "vannak alternatív lehetőségei is a gázeladások terén". A kínai piac gyorsan bővül, és van piaca a cseppfolyósított földgáznak az Egyesült Államokban is, mondta a szóvivő. Azt is hozzátette, ha az EU földgázt akar kapni a Gazpromtól, figyelembe kell vennie a cég érdekeit is.

A Financial Times szerint úgy tűnik, a Gazprom álláspontja válasz arra, hogy a brit kormány - mint a lap nemrégiben nyilvánosságra hozta - fontolóra vette a vállalategyesülési szabályozás módosítását, miután híre ment, hogy a Gazprom érdeklődik a Centrica, a legnagyobb brit nagybani gázellátó iránt. Alan Johnson brit kereskedelmi és ipari minisztert már tájékoztatták is illetékesek azokról a törvénymódosításokról, amelyek a Gazprom-akvizíció kormányzati vétójához szükségesek, írta a londoni lap.

A konzervatív ellenzék támogatja e törekvésében a munkáspárti kormányt. Alan Duncan, a tory árnyékkormány ipari és kereskedelmi miniszterjelöltje azt mondta a Financial Timesnak: a gondot nem az jelenti, hogy mit lép Nagy-Britannia, hanem az, hogy a Gazprom közvetlen politikai ellenőrzés alatt álló állami vállalat. A liberális demokraták illetékese szerint ugyanakkor "a gazdasági nacionalizmus nem működőképes, legyen szó akár a Gazpromról, akár a Centricáról".

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő éppen a múlt héten tette közzé átfogó elemzését arról, hogy az orosz Gazprom gázmonopólium európai földgázszállításaiban megbízhatósági kockázatokat lát. A Londonban kiadott nyolcoldalas jelentés szerint a fő kockázati tényező az, hogy Gazpromnak - amely tavaly az európai gázellátás 28 százalékát adta - jelentős beruházásokat kellene végrehajtania a stabil, illetve enyhén növekvő kitermelés biztosítására. A Gazprom legnagyobb gázmezőinek hozama fokozatosan csökken, a többi lelőhely pedig mélyebben, illetve a jelenlegi vezetékrendszertől távol van, ami jelentősen növeli a költségeket, állt az S&P elemzésében.

A hitelminősítő szerint emellett a Gazprom feltáruló jövőbeni kínai exportlehetőségei is az európai fogyasztók szempontjából jelentenek ellátási kockázatot. Az eddigi tanulmányok azt mutatják, hogy az orosz gáz iránti európai importigény 2015-ig évi 250 milliárd köbméterre növekedhet a tavalyi 150 milliárd köbméterről, de ha az évi 80 milliárd köbméter orosz gáz importjáról szóló kínai tervek megvalósulnak, a helyzet könnyen megváltozhat, állt a Standard & Poor's minapi előrejelzésében.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.