GMO-vád: megfelelnek az előírásoknak a Globus konzervek
Nem tartalmaznak a határérték feletti mennyiségben génkezelt összetevőket (GMO) a Globus termékei, így megfelelnek a jogszabályoknak.
Az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) laboratóriumaiban készült vizsgálatok kimutatták, hogy a Globus termékei a jogszabályoknak megfelelően, a határérték feletti mennyiségben nem tartalmaznak GMO-t.
A Globus közleményében emlékeztet arra, hogy a Greenpeace pár héttel ezelőtti GMO akciója után felvette a kapcsolatot a zöldszervezettel, majd vizsgálatot kezdeményezett több terméke esetében is.
A közleményben a konzervipari cég rámutat, hogy az európai uniós és magyar jogszabályok is csak 2004 márciusa óta szabályozzák szigorúan a GMO-t tartalmazó termékek forgalomba hozhatóságát. A szabályozás alapján amennyiben a forgalomba hozott élelmiszer 0,9 százaléknál nagyobb arányban tartalmaz GMO-t, akkor azt jelezni kell a termék csomagolásán.
A Globus Rt. a mostani vizsgálatok során bevizsgáltatott több, 2004-ben, 2005-ben és 2006-ban gyártott szója tartalmú hústerméket is. Az OÉTI vizsgálatai egyetlen alkalommal sem mutattak ki határérték feletti GMO-t, így a termékek minden szempontból megfelelnek a hatályban lévő jogszabályoknak.
A Greenpeace által vizsgált, 2003-ban gyártott és ugyanazon évben forgalomba hozott lunchhús-termék 0,9 százaléknál nagyobb mértékben génkezelt összetevőt (GMO) tartalmazott - áll a közleményben.
A közlemény szerint a Globus csoport folyamatosan betartja a jogszabályok által előírt élelmiszerbiztonsági előírásokat, sőt sok esetben azoknál lényegesen szigorúbb minőségi követelményeket is alkalmaz termékei előállítása során. Ezért csak olyan beszállítóktól vásárol alapanyagot, amelyek a legszigorúbb minősítéseket tudják felmutatni, és garantáltan nem génkezelt alapanyagokat állítanak elő.
A cég ennek megfelelően visszautasít minden olyan beszállítót, amely nem tudja garantálni, illetve minőségi tanúsítvánnyal igazolni, hogy terméke nem génkezelt. A Globus Csoport az összes élelmiszeriparban létező minőségbiztosítási rendszert (ISO9001, HAACP, IFS, BRC, EFSIS) alkalmazza termelése során - tartalmazza a közlemény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.