Varga: áfa-visszatartás és megszorítás következik
A Fidesz szerint az év végi államháztartási deficit túllépés meghaladhatja a 900 milliárd forintot is, s a kormány eltitkolta a gazdaság és az államháztartás valós helyzetét. Varga Mihály volt pénzügyminiszter szerint a következő kormány azonnali dolga lesz a helyzetet orvosolni, ám nem mondta meg, hogyan.
Varga Mihály úgy vélte: az első negyedéves államháztartási adatok azt mutatják, hogy "kipakolták a kasszát", minden lehetséges kiadási tételt kifizettek már az első negyedévben. Mindebből az ellenzéki politikus szerint jövőre logikusan adóemelés, áfa-visszatartás és megszorítás következik.
Az ellenzéki politikus szerint a következő kormány azonnali dolga lesz a helyzetet orvosolni, ám erre konkrét javaslatokat nem ismertetett, mert - mint mondta - az államháztartás valós helyzetét még nem ismerik.
A Pénzügyminisztérium hétfői közlése szerint az államháztartás hiánya márciusban, pénzforgalmi szemléletben, a helyi önkormányzatok nélkül 353,7 milliárd, az első negyedévi deficit 789,2 milliárd forint, az éves előirányzat 51,1 százaléka. Az első negyedéves hiány 91,1 milliárd forinttal több a tárca által korábban prognosztizált 698,1 milliárd forintnál.
Varga Mihály nem értett egyet Veres János pénzügyminiszter kedd reggeli indoklásával, ami szerint a hiány növekedése éven belüli elcsúszás miatt haladta meg a várt szintet. Véleménye szerint a gazdaság strukturális problémája miatt emelkedett jelentősen a deficit.
A forint árfolyamgyengüléséért is a rossz gazdaságpolitikát tette felelősség Varga Mihály. Úgy vélte, a piacon kialakult tartós bizonytalanság miatt változékony a forint, és ez jelentősen növeli a devizában eladósodottak kockázatát.
Az új kormány legsürgősebb feladatai közé sorolta egy hiteles konvergencia program kidolgozását és az államháztartás valós diagnózisának felállítását. Úgy vélte, a hétfőn ismertetett adat csak a "jéghegy csúcsa".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.