Könnyen vagy téglából?
Maradjunk a jól bevált téglánál, vagy más, a piacon kínált építési technológiák közül válasszunk? Vajon melyek az előnyök, amelyekért érdemes például a környezettel tökéletes összhangban lévő rönkházat, vagy a legszélsőségesebb időjárásnak is ellenálló acélvázas, esetleg az előre gyártott házépítési technológiát választani?
Az egyre növekvő építési költségek, és a hazai széles technológia-kínálat ugyanis gyakran tanácstalanná teszi a házépítőt. A honi építési kultúrában tradicionális téglát, vagy egyéb, nyugaton és a tengerentúlon évszázadok óta bevált könnyűszerkezetes építési módok valamelyikét válasszuk-e? S kinek ne tetszenének a 15 éve még csak nyugati filmekből, prospektusokból ismert, belső lépcsőkkel kialakított amerikai fa- és fémvázas családi házak, vagy a Lappföld hangulatát idéző, fenyőgerenda otthonok?
Merjünk újítani?
Meddig áll a házunk? |
A különféle technológiákkal épített házak élettartama változó, s ezen idő után bizony jelentős „megerősítésre”, javításra szorulnak. A városi téglaépületek például akár 80-90 évig is bírják kisebb-nagyobb karbantartó javításokkal, de ezen túl már nagyobb (például szigetelés és egyéb) beavatkozásokra van szükségük. A panelszerkezetű épületek problémamentes élettartama rendszeres karbantartással a szakemberek szerint 40-70, míg a tégla családi házaké 50-80 év, utána jelentős megújuláson kell átesniük. A könnyűszerkezetes házak esetében ez az időszak kitolódik: például a készházak 90-120, a gerendaházak 120-200, a rönkházak pedig 120-300 évig is stabilan tartják magukat. Ehhez persze nemcsak szakszerű anyag-előkészítésre, hanem a használat során 3-5 évente előírt (például fa-) utókezelési előírások betartására is szükség van. |
A helytelenül, de elterjedten könnyűszerkezetesnek nevezett technológiákkal épült házak lakótere – közülük is különösen a faszerkezeté – nyáron kellemesen hűvös, és télen sem hűl ki teljesen. A téglaházhoz képest néhány kivételtől eltekintve a négyzetméter ár garantált, vagyis menetközben a cégek nem emelik az árat. Esetükben általában 10-30 év a garancia, és a hasonló technológiát kínáló társaságok némelyikénél az árak a ház megrendelt (szerkezetkész, fél- vagy kulcsrakész) állapotig való felépítése mellett tartalmazzák az egyedi tervezés, valamint a közműengedélyek beszerzési és a szállítási költségeit, valamint a munkadíjakat is.
Gerendaház: fizetés három ütemben
Lássuk a készházak típusait! A speciálisan előkészített gerendaelemekből a szakemberek a helyszínen szerelik össze a földszint plusz tetőteres, gyakran tornyos kialakítású gerendaházakat. A gerendaházat a hideg északon növő borovi fenyőből speciálisan előkészített, méretre szabott és műszakilag előkészített (esztergálás, rovar- és gombakártevők elleni impregnálás stb.) után a gerendákból a helyszínen szerelik össze, míg a rönkházak fenyőalapanyagát szintén hasonló eljárás után 12-22 cm közötti méretre gyártva hozzák be és szállítják az építkezés helyszínére.
A négyzetméter árakat a ház készültségi foka és a felhasznált gerendák vastagsága határozza meg, melyet a megrendelőknek három ütemben kell kiegyenlíteniük. A megfelelő terv kiválasztása, majd az építési szerződés megkötése után kell letenniük a felépülő ház teljes költségének 60 százalékát, míg a méretre szabott, előkészített gerendaelemek helyszínre szállításakor (ami általában három-öt hónapot vesz igénybe) újabb 30 százalékot, a kész lakóingatlan átvételekor pedig a vételár fennmaradó részét kell kifizetni.
Acélvázas házak: akár újabb szint
A kanadai típusú, ún. tűzihorganyzott acélvázas házépítési mód jellemzője, hogy nemcsak a falpanelek váza készül acélból, hanem a lakóház tetőszerkezete is. Ez utóbbi súlya lehetővé teszi azt is, hogy egy már meglévő háznál, ahol az alap nem bírja el a hagyományos téglaráépítést, ezzel a rendszerrel egy újabb lakószintet húzzanak fel. A Kanadából importált acélszerkezeti anyagokból itthon számítógép-vezérlésű gépsoron milliméter pontossággal készülnek a házszerkezeti elemek, amelyeket az építkezés helyszínére szállítva a technológiát kínáló céggel szerződésben álló kivitelező társaságok szakemberei néhány nap alatt összeszerelnek. A vázszerkezetre gipszkarton elemek kerülnek, melyet korszerű vakolattal látnak el.
Nagypanel: estére áll a ház
A nagypaneles rendszer üzemben legyártott elemeit a gyártók viszik a helyszínre, ahol összeállítják a kiválasztott típusterv vagy az építtető elképzelései szerint tervezett lakóépületet. A helyszíni munka kevés. A többnyire favázas - saroktól sarokig előre - gyárilag legyártott, gyakran nyílászárókkal felszerelt fal-, illetve tetőelemeket a helyszínre szállítják, majd „felállítják” őket az előkészített alapra.
A favázas, szendvics jellegű könnyűszerkezetes házelemekből három hónap alatt felépített otthonokat négyféle készültségi fokkal rendelhetik meg az építtetők. Az ún. szereld magad építési fokozatban a kívülről teljesen kész lakóépületnél a cég szakemberei segítségével a falak belső szigetelését, a gipszkarton burkolatok elkészítését a tulajdonosok végzik el, míg a szerkezetkész, félkész és kulcsrakész állapot megfelel az általában ismert készültségi fokozatnak. A házak szerkezete gyakran egyetlen nap alatt felállítható a helyszínen.
Mennyiért könnyű?
Míg a tégla esetében a tervezőktől kapott információ szerint 190-210 ezer forint, addig a „könnyűszerkezetes” házaknál 120-180 ezer forint között mozog a négyzetméterár. Perszer ez utóbbi összegek némelyikében nincs benne az alapozás költsége, így érdemes több cégnél érdeklődni, és a referenciák, valamint az árak alapján választani. A feltűnően alacsony árfekvés esetén érdemes megtudni: milyen felszereltség és szolgáltatás fér bele. És persze azt is ellenőrizni kell, hogy a könnyűszerkezetes ház építője rendelkezik-e ÉME minősítéssel, mert csak így kap zöld utat az építkezéshez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.