Mit fogott a hálótok?
Viperák, amazonasi papagájok, római kori csecsebecsék is fennakadnak a vámosok szűrőjén a cigaretta, drog, fegyver, ékszer vagy hamis márkajelzésű kínai ruhanemű mellett. A fináncok az idén 50 ezer alkalommal bukkantak összesen 37,5 milliárd forint értékű, jogsértéssel behozott árura.
Az elvámolnivalót be nem jelentő román Christ Victor egyre idegesebb lett, amikor a nagylaki határőrök vizsgálgatni kezdték az autóját, majd végül bevallotta, hogy hat darab mérges viperát rejtett el a légszűrőben. Jobban is tette, mert ha a csúszómászók megmarták volna a fináncokat, nemcsak az állatok jogtalan behozataláért, hanem a vámos életének a veszélyeztetéséért is bíróság elé kellett volna állnia. A makói bíróság így természetkárosítás bűntette miatt 60 ezer forintos bírságot vetett ki rá, ami 240 napi fogházzal egyenértékű - tájékoztatta a HVG-t a különös szeptemberi esetről Cseh Attila, a Csongrád Megyei Bíróság elnökhelyettese. A viperák - és az autóban "mellékesen" talált két görög teknős - eszmei értéke egyébként 280 ezer forint volt, de a bíróság enyhítő körülményként mérlegelte, hogy a büntetlen előéletű Christ megbánta tettét.
A viperák utaztatása a büntető törvénykönyv szerint nem csempészet, hanem az annál súlyosabban megítélendő természetkárosítás. Ilyet azok követnek el, akik magyar jogszabályokban vagy nemzetközi egyezményekben (például az 1973-as washingtoni vagy az 1979-es berni egyezményben) védettnek minősített állatokat, növényeket jogellenesen megszereznek, utaztatnak, elpusztítanak vagy kereskednek velük - mindezekért három évig terjedő börtönbüntetést lehet kapni. A csempészet viszont 2 millió forint érték alatt maximum egyéves börtönnel szankcionálható vétség; szigorúbb büntetés akkor jár érte, ha nagyobb értékben vagy pedig bűnszövetségben követik el. Nem ritka a viperáshoz hasonló eset: Tompánál például szeptemberben egy lengyel férfi táskájában a vámosok 39 teknőst találtak a ruhák közé rejtve. Sipos Jenő alezredes, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) szóvivője olyan esetet is említett, amikor egy szlovák csempész elaltatta a védett madarakat, de a határon hosszú volt a várakozási idő, így azok felébredtek, és csiripelni kezdtek. A védett állatok eszmei értékének felbecsültetése olykor igen költséges mulatság: egy harminctagú amazonasi papagájcsapat értékét például Frankfurtból idehívott szakember állapította meg.
Az egyik legnagyobb fogással az udvari határátkelő vámosai dicsekedhetnek: 12 ezer darab, 300 millió forint értékű védett madárra bukkantak, sajnos már csak az Olaszországba induló hűtőkocsiban. Mindezért a mohácsi bíróság előtt kell felelnie egy 11 fős olasz-magyar bűnszövetségnek, amelynek külföldi tagjai együttesen 20 millió forintnyi biztosítékot tettek le, hogy otthon várhassák ki a 2003 óta húzódó büntetőper végét (a madarakat egy kalocsai cég szervezésében bérvadászatra érkezett olaszok lőtték le). A határon átvinni egyébként nemcsak az élő vagy holt védett állatot, hanem a belőle készült tárgyat sem lehet: a VPOP gyűjteményében medvebőr, macskaféle szőréből készült bunda, elefántcsont vagy lepkepreparátum is található.
"Jóllehet a köznyelvben minden szabálytalan behozatalt csempészetnek neveznek, a jogban ez koránt sincs így" - magyarázta a HVG-nek Kalmár Éva, a Baranya Megyei Bíróság elnöke. Amióta ugyanis Magyarország az Európai Unióhoz tartozik, a tagállamokból érkező áruk nem minősülnek csempészhető vámárunak - mivel azokat elvben ellenőrizték már akkor, amikor beléptek az EU területére. "Az uniós határokon csak elvétve zargatjuk a beérkező kamionokat. Ha valamelyik gyanús, úgynevezett mobil csoportjaink utánamennek, és később kutatják át" - ecsetelte az új módszereket Sipos Jenő. Tipikus eset a német, holland, cseh kamionokban érkező kínai áru, amit például Rotterdamban léptetnek be az unióba, majd Magyarországon kiderül a rakományról, hogy nem is az, aminek feltüntették, vagy több áru van a dobozokban, mint amennyi a papírokban szerepel, gyakran hamisak a márkajelzések, vagy olyan cégek hozzák be a termékeket, amelyeknek az adott márka forgalmazására nincs joguk. Ilyen esetben a magyar hatóságok például lopás, okirat-hamisítás, szerzői jogok megsértése miatt járhatnak el. A múlt csütörtökön például Vámosszabadinál egy cseh és egy szlovák kamiont a HVG munkatársainak jelenlétében pakoltak ki a vámosok, s egyebek között hamis, a Disney-filmből megismert figurákra csak első pillantásra hasonlító micimackós gyerekjátékok kerültek elő belőlük.
Gyakori viszont a csempészfogás Ferihegyen, az unión kívülről érkező járatokon, ahol a leggyakrabban olyan kis tételekkel buknak le, mint a laptop vagy más tartós műszaki cikk, amelyet csak előzetes bejelentés után lehet behozni - említett példát Székely Ákos, a Fővárosi Bíróság bírája. Egyértelműen csempészet a csempészet Magyarország délkeleti határain is. A minap például Röszkén 22 ezer darab, 117 millió forint értékű hamis márkajelzésű ruha került elő egy bolgár kamionból. Ám ezeken a határokon a leggyakrabban kis - 50 ezer forint alatti - tételekben jövedéki termékekkel (gázolajjal, cigarettával, alkohollal) próbálkoznak, így az, aki lebukik, csak szabálysértéssel vádolható. A VPOP szeptember végéig egyébként összesen 37,5 milliárd forintnyi, jogsértéssel beérkezett árut fedezett fel (míg tavaly összesen 42 milliárdot), 1,1 millió karton csempészett cigarettát kapott el, vagyis többet, mint 2004-ben egész évben - büszkélkedett a szóvivő. Gyakran kis mennyiségben úgy csempésznek cigarettát, hogy a határon a gyermekét elmélyülten szoptató vagy dajkáló nő szoknyája alá teszik - mesélte a HVG-nek egy vámtiszt. Néhány hete komolyabb kapás is akadt: egy kecskeméti ipartelep raktárában 3 ezer karton adó- és zárjegy nélküli Ronson márkájú cigit találtak a vámosok, amelyet egy levegőszűrőt, édességet, bútort és kerékpárt szállító kamion vitt volna ki Angliába.
Akárcsak a védett állatok utaztatása, függetlenül attól, mely határon esik meg, bűncselekmény a kábítószer, a fegyver vagy a kulturális javak (például 50 évesnél régebbi könyvek, műtárgyak vagy védett gyűjteményhez tartozó tárgyak) csempészete. A kábítószerfogás terén az idén igen jól állnak a vámosok: az első háromnegyed évben 257 kilogrammnyit találtak, míg tavaly összesen 125-öt. Októberben több drogfogás is volt, például egy etyeki családi házban 10 millió forint értékű, különböző típusú kábítószert foglaltak le, míg Hegyeshalomnál 70 millió, Nyíregyházán pedig 15 millió forintot érő drog akadt horogra. Régiséget a röszkei fináncok találtak nemrég, s feljelentést tettek egy belga rendszámú autóban utazó szerb és spanyol állampolgár ellen, mert a kocsiban és bőrkabátjuk bélésében 207 darab, római és középkori ásatásokból származó tárgyat dugtak el.
GYENIS ÁGNES
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.