Egykori Skálák új bérlői
A férfiruha-nagykereskedelemmel foglalkozó győri Excellent Kft.-nek adta bérbe a patinás Luxus Áruházat a kereskedelemből fokozatosan kivonuló Skála-Coop Rt. egyik leányvállalata.
Bomba befektetés - kommentálta egy kereskedelmi szakember a Luxus újbóli megnyitását, ám azt nem az áruház bérleti jogának, hanem az épület tulajdonjogának a megszerzésére értette. A Skála-Coop Kereskedelmi és Ipari Rt. leányvállalata, a Luxus Áruház Ingatlanhasznosító Kft. két évvel ezelőtt vásárolta meg a műemléki védettségű ház több mint 3 ezer négyzetméterét az V. kerületi önkormányzattól. Ehhez a fővárosi közgyűlésnek is hozzá kellett járulnia, ami a MIÉP-es Zsinka László tiltakozása ellenére meg is történt, a főváros lemondott elővásárlási jogáról. A közgyűlési jegyzőkönyv szerint az ingatlan vételára 834 millió forint volt, ami az ellenzéki képviselő szerint jóval a valódi érték alatt van.
A tényleges vételárat a belvárosi önkormányzatnál a HVG kérdésére nem árulták el, csupán arra utaltak, hogy a kerület elidegenítési rendelete szerint ha a bérleményt maga a bérlő veszi meg, akkor a forgalmi érték 70 százalékáért megteheti. A Luxus Áruház Ingatlanhasznosító Kft. mindenesetre jó alkupozícióban volt, hiszen ha nem ő a vevő, akkor bérlőként annak az árát kérhette volna meg, hogy lemondjon bérleti jogáról Budapest egyik legértékesebb ingatlanában. A Vörösmarty téri tulajdonszerzés volt az egyik látványos jele annak, hogy az addig döntően kereskedelemmel foglalkozó anyavállalat, a Skála-Coop Rt. áthelyezi a hangsúlyt az ingatlanhasznosításra. A cég tulajdonosai tettek még egy kísérletet az áruházi kereskedelem újjászervezésére, új arculat megteremtésére is, csakhogy a 2002 júniusában e célra létrehozott Skála Divatház Rt. (HVG, 2002. augusztus 12.) minden igyekezet ellenére a tavalyi évben is 682 millió forintos veszteséget könyvelt el. A cégcsoport helyzetét az is nehezíti, hogy az áruházláncot 2001-ben kölcsönből vették meg az akkori tulajdonostól, a német Tengelmann-csoporttól. Ezért a Skála-Coop mostani tulajdonosai - a Callum Vagyonkezelő Rt.-n és a Capital Pénzügyi Tanácsadó Rt.-n keresztül magyar és német cégek, illetve üzletemberek - a Skála-Coop idei, július 12-ei közgyűlésén tőkekivonásról döntöttek, a 6 milliárd 452 millió forintos alaptőkét mindössze 1 millió forintra szállították le, és a pénzt hiteltörlesztésre fordították.
Az áruházak értékesítését és bérbeadását már tavaly ősszel megkezdték. Ezek többségét ma már a Magyar Jin Wen Nemzetközi Kereskedelmi és Ipari Kft. kínai tulajdonosai bérlik, illetve az egykori kispesti Centrum Áruházat várhatóan két hónapon belül megvásárolják. Valószínűleg rövid időn belül vevőre talál az Otthon Áruház is. Időközben pedig a zászlóshajókat is elérte végzetük: először a Corvin Áruházat adták bérbe egy hazai nagykereskedelmi cégnek, a Tranzit Outlet bolthálózatot üzemeltető Imperiál Kft.-nek, majd a Budai Skála került új tulajdonoshoz, az ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft.-hez, amely a tervek szerint még az idén bezárja azt, és a helyén a MOM Parkhoz hasonló, új bevásárlóközpontot épít fel. A sort a Luxus Áruházzal folytatták, a patinás épületre idén júniusban került lakat, amihez az akkori híradások azt is hozzátették, hogy hamarosan hasonló sorsra jut a Skála Metró is.
A Budapest forgalmas pontjain kihasználatlanul tátongó nagyáruházak azonban már a kisebb tőkeerejű, magyar cégek érdeklődését is felkeltették. A Skála-Coop beszállítói közül akcióba lépett két, egykor közös munkahelyen, a Rábatexnél dolgozó győri nagykereskedő, Samu Józsefné és Balogh Imre. A korábban Samu és férje, most pedig már a lányuk tulajdonában lévő, 3 millió forintos jegyzett tőkéjű Intertex 2001 Textilkereskedelmi Kft. a Skála Metróban szerzett bérleti jogot, a Balogh és felesége tulajdonában lévő, 6 millió forint jegyzett tőkéjű Excellent Ipari és Kereskedelmi Kft. pedig a Luxus Áruház főbérlője lett. A győri textilesek meglehetősen elégedettek, a HVG-nek Samu Józsefné és Balogh Imre is úgy nyilatkozott, hogy ruházati nagykereskedésükre építve ezen az üzleten csak nyerni lehet.
Lelkesedésüket azzal sem lehet letörni, hogy az elmúlt évek tapasztalatai szerint a belvárosi nagyáruházaknak bealkonyult, sorra veszítik el a csatát a bevásárlóközpontokkal és az olcsó ázsiai tömegáruval szemben. Arra a kérdésre, hogy végeztek-e piackutatást, mielőtt a Skála Metrót kibérelték, Samuné azt mondta: a minőségi termékekre és kedves kiszolgálásra mindig szükségük van a vásárlóknak. A Skála Metró elsősorban hazai beszállítókkal dolgozik majd, a Luxusban viszont megpróbálnak külföldi partnerekkel társulni. Balogh Imre az olasz Prada divatházzal tárgyal, már csak azért is, mert a Váci utcában ez a márka még nem található meg - hangzik a már-már békebeli időket idéző üzleti filozófia, amely cseppet sem a napjainkra jellemző, öldöklő piaci versenyt tükrözi.
Míg az Intertex 2001 Kft. viszonylagos biztonságban érezheti magát az öt évre aláírt bérleti szerződésével, addig az Excellent Kft. ezt korántsem mondhatja el magáról a határozatlan időre szóló megállapodásával. Ráadásul a Luxus Áruház már csak a nevében csillog, megkopott berendezési tárgyaival, ventilátoraival és a mozgólépcső hiányával nem tud vonzó környezetet és kínálatot nyújtani célcsoportjának, a jobb módú, netán külföldi vásárlóknak - vélik a szakmabeliek. A jelek szerint hasonló következtetésre jutottak a Vörösmarty téri ingatlan tulajdonosai is; annál is inkább, mert a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal előírta az épület felújítását. Az építési engedélyt már megkérték, a döntően épületgépészeti munkálatok 2006 áprilisában kezdődhetnek el. Mivel az építkezés hitelből történik, a Luxus Áruház Ingatlanhasznosító Kft. jegyzett tőkéjét a tulajdonosok a nyár folyamán, két részletben, 100 millió forintról 1 milliárd 10 millió forintra emelték. Mint a Skála-Coop Rt. vezérigazgatója, Somfai Róbert a HVG-nek elmondta, a jövő év negyedik negyedére a Cushman & Wakefield ingatlanforgalmazó cég segítségével már egy neves külföldi divatcég lesz hosszabb, 10-15 éves távra a Luxus Áruház bérlője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.