Francia vezetésű konzorcium építheti a csepeli szennyvíztisztítót
A Francia vezetésű Csepel 2005 FH Konzorcium építheti fel a csepeli szennyvíztisztítót - tudatta a csütörtökön kihirdetett eredményt a főpolgármesteri hivatal.
A Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep tervezési, kivitelezési, valamint négy évig tartó üzemeltetési feladatait magában foglaló közbeszerzési eljáráson nyertes konzorciumot a Degrémont S. A., az OTV France, a Hídépítő Rt., valamint az Alterra Kft. alkotja - áll a közleményben.
A közlemény szerint a tárgyalások során a nyertes konzorcium mintegy 30 millió euróval mérsékelte eredeti ajánlatát, és 249 millió euróért vállalta a szennyvíztisztító tervezését, kivitelezését, valamint egyéves próbaüzemeltetését.
Az Európa legnagyobb környezetvédelmi beruházásról szóló szerződést még ebben az évben alá kívánja írni a főváros - áll a közleményben.
A szennyvíztisztító próbaüzeme 2009-ben kezdődhet el, a projekt pénzügyi zárásának határideje 2010 vége. A központi szennyvíztisztítónak köszönhetően öt év múlva 92 százalékos lesz a biológiailag tisztított szennyvíz aránya Budapesten.
A közbeszerzési eljárást a kiírástól kezdve a szerződéskötésig folyamatosan felügyeli és ellenőrzi az Európai Bizottság, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint a Fővárosi Önkormányzat szakértői - tartalmazza a tájékoztató.
A közlés szerint 24 pályázó vette meg a részvételi felhívást, majd konzorciumokba szerveződve öten nyújtották be pályázatukat. Közülük hármat a bíráló bizottság kizárt az eljárásból jogi hiányosságok, összeférhetetlenség miatt. A kizárt cégek közül egy élt jogorvoslati kérelemmel, azonban ezt a Közbeszerzési Döntőbizottság elutasította.
A részvételi szakasz eredményhirdetése 2005. július 25-én volt. Az ajánlatot tevő két cég, a Csepel 2005 FH Konzorcium és a WWTP Budapest JV a vonatkozó jogszabályoknak, valamint a részvételi felhívásnak megfelelően nyújtotta be jelentkezését, ajánlatot azonban már csupán a Csepel 2005 FH Konzorcium adott be. A közbeszerzési törvény alapján egy ajánlattevő esetén is érvényes az eljárás, le kell folytatni a tárgyalásos szakaszt, tehát nincs lehetőség az eljárás eredménytelenné nyilvánítására - fogalmaz a közlemény.
A dokumentum szerint 2005. október 25. és december 7. között három tárgyalási fordulóban folytak az egyeztetések, az ajánlatot a Közbeszerzési Bizottság 2005. december 14-én fogadta el.
Az elfogadott ajánlat műszaki, finanszírozási, valamint garanciális oldalról egyaránt teljesíti a tenderkiírás elvárásait. Előnyös körülmény a fővárosi önkormányzat számára az is, hogy az ajánlat szerinti tisztítási technológia magasabb színvonalú, drágább műszaki megoldásokat tartalmaz a pályázati kiírásban szereplő technológiához képest.
A főváros tájékoztatása szerint a projektet az Európai Unió 65 százalékban, a Magyar Állam 20 százalékban, míg a Fővárosi Önkormányzat 15 százalékban finanszírozza. A szennyvíztisztítóhoz az Európai Beruházási Bank (EIB) 100 millió euró hitelt biztosít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.