2005. december. 12. 07:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. december. 13. 13:16 Gazdaság

Befektetési tanácsok (prognózis december közepére)

A Fitch leminősítése várható lépés volt, ráadásul meglehetősen szerencsétlen időpontban érkezett, hiszen az Államadósság Kezelő Központ által ismertetett jövő évi finanszírozási terv és a regionális hatások mind a forint gyengülése irányába hatottak.

„A kormány újabb csontvázakat rejt el a szekrényben, így valójában senki nem tudja, mi is van ott." A Goldman Sachs elemzője így jellemezte a mai helyzetet, ami sokat elárul a piac és az elemzők hangulatáról. Ezek után nem meglepő, hogy a hosszabb ideje támaszként viselkedő 254,8-254,9-es EUR/HUF szint alá gyengült a hazai fizetőeszköz. A kamatkilátások is jelentősen változtak, hiszen az ÁKK jövő évi kibocsátási tervei a hozamszint emelkedését vetíti előre és az alacsony hazai infláció ellenére is kamatemelésekre kényszerülhet az MNB, mivel a fejlett régiók – elsősorban Európa – jövőre szintén kamatemelési periódusba kerülhet, miközben ma még a kockázati felár történelmi minimum szintek közelében van.

Devizapiac. A nemzetközi devizapiaci események továbbra is a dollár erősödése, illetve a kamatszintek körül forgott. Látható, hogy az 1,17-es EUR/USD szint megálljt parancsol a zöldhasú erősödésének, de ma nem látszik olyan jel, ami a dollár gyors gyengülését vetítené előre.




A továbbiakban arra számítunk, hogy – mivel a FED kamatemelési ciklusa lassan véget ér -, hogy az EKB lépései mozgatják majd a piacokat. Itt pedig feltételezésünk szerint csak akkor lehet további kamatemelés, ha az infláció jelentősen gyorsul és a gazdasági növekedés is jóval erősebb lesz a ma prognosztizált szinteknél. Ajánlásunk tehát az EUR/USD esetében semleges, ami azt jelenti, hogy ma nem dönthető el a deviza-pár mozgásának iránya , illetve rövid távú hatásait tekintve is korlátozott lehet az a nyereségre gyakorolt hatás, amely a portfólió-építés során a két deviza alul- illetve felülsúlyozásával elérhető.

A hazai piacon már érdekesebb a helyzet, hiszen a forint az utóbbi időkhöz mérten jelentős elmozdulást produkált, meglehetősen rövid idő alatt, hiszen a mind a hazai, mind a regionális hatások a hazai fizetőeszköz ellen dolgoztak. Az ÁKK tervei szerint jövőre a devizafinanszírozás szerepe csökken, míg a forint bázisú kibocsátás az idei 500 milliárd forint után jövőre 9000 milliárdos nagyságú lesz. Ez a növekvő kínálat hozamnövelő, illetve árfolyamcsökkentő hatású lesz, miközben a nemzetközi kamatkörnyezet is magasabb szinten alakul majd, mint az idei évben. Közben további leminősítések is fenyegetnek, ami a kockázati felár növekedésében csapódhat le, amit a nemzetközi szintű kockázatvállalási hajlandóság csökkenése tovább növelhet. Az elemzők szint egybehangzó véleménye, hogy a 255 EUR/HUF-nál erősebb forint ma már egyre messzebb kerül, inkább 255-260-as szintek között várható a deviza-pár keresztárfolyama.



Mindezek mellett a piac azonnali reakcióját nem szabad kivetíteni hosszabb távra, mert ez jelentős torzításokat okozhat az előrejelzések tekintetében. Az infláció kedvezően alakul, a kereskedelmi mérleg is jó tendencia mentén alakul, míg a költségvetés idei tervei a Budapest Airport privatizációjából befolyó költségvetése pénzek révén minden valószínűség szerint teljesülnek. Ajánlásunk a mai helyzetben a devizapozíciók tartása, mivel a gyors piaci reakciót egy konszolidálódó piaci hangulat követheti, ami azt jelenti, hogy további pozíciókat 253-254-es EUR/HUF szint körül érdemes tovább építeni.

A rövid lejáratok tartását ajánljuk (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A kötvénypiaci mozgásokat is a leminősítés, az ÁKK tervei, illetve a kamatkülönbözet várható mértéke mozgatta meg, természetesen itt is negatív irányba, azaz emelkedtek a hozamok minden lejárati szegmensben. A hozamgörbe meredekebbé vált, ami azt jelenti, hogy a hosszabb távú papírok árfolyama hozam nagyobb mértékben csökkent, ami a hosszú távú kilátások hirtelen gyengülését jelzi. A piac bizonytalan, de itt is azt látjuk, hogy – ha nem is viharos gyorsasággal – de a továbbiakban is a hozamok emelkedése jellemzi majd a piacot.



A rövid oldali lejáratok ugyanakkor az MNB esetleges kamatemeléséig nem fognak jelentősen emelkedni. Elemzői vélemények szerint a monetáris szigorítás esélye megnőtt, két hónapra 50 bázispont, 2006 első félévére 50-75 bázispont, míg 12 hónapra 100 bázispont kamatemelés várható. Ezzel együtt decemberben még nem feltételeznek változást a jegybanki alapkamat tekintetében. Ajánlásunk így most a korábban vételre ajánlott 3-5 éves szegmens eladását, illetve a rövid (3-6 hónapos) lejáratok tartását jelenti.

Részvénypiac. A részvénypiac sem remekelt a héten, a vezető részvények közül különösen az OTP sínylette meg a negatív piaci tendenciákat, de a BUX értéke még mindig egy határozott sávon belül mozog, bár ennek szélső értékei meglehetősen nagy különbséget mutatnak (támasz: 20 000 pont, ellenállás: 22 000 pont).




Ebben a helyzetben ismét a forgalmi adatok kerülnek előtérbe, ami arra enged következtetni, hogy a 20 000 pontos támasz közelében érdemes lehet részvényeket vásárolni, mivel az eső napokon még mindig alacsonyabb a forgalom, ami azt jelenti, hogy jelentős „kiszállás” nincs a piacon, de friss tőke sem érkezett az elmúlt egy-két hétben. Ajánlásunk így feltételhez kötött vétel az OTP, a Mol, az áramszolgáltatók tekintetében. Feltétel; 20 000 pontos BUX érték, csökkenő napok alacsony forgalmi adatai.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok:

- 3-5 éves lejárat eladása

- 3-6 hónapos lejárat tartása

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás,

- Orosz részvények: kivárás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- vétel (feltételhez kötött): OTP, Mol, áramszolgáltatók (különösen Émász)

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele








zöldhasú
Hirdetés