2005. október. 17. 12:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. október. 17. 12:31 Gazdaság

A tőzsdeelnök levele Gyurcsánynak

Nyílt levéllel fordult a miniszterelnökhöz Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke, amelyben azt kéri, illetve javasolja Gyurcsány Ferencnek, hogy a Budapest Airport Rt. privatizációha részben az értéktőzsdén keresztül valósuljon meg.

"A MOL Rt., az OTP Rt., a Richter Gedeon Rt. vagy a Magyar Telekom Rt. esete is jó példa arra, hogy az egykor állami kézben lévő vállalatok, a tőzsdén keresztüli magánosítás után - magyar menedzsment irányításával -, hogyan tudták európai méretekben is sikeres, versenyképes és erős vállalatbirodalommá kinőni magukat" - olvasható a tőzsdeelnök levelében.

Szalay-Berzeviczy szerint ezeknek a cégeknek a növekedése, fejlődése nem csupán új munkahelyeket teremt és egyre növekvő adóbevételt jelent a magyar államnak, de módot és lehetőséget biztosít a magyar lakosságnak arra, hogy a vállalatok részvényeinek megvásárlásával részeseivé váljanak ezeknek a sikertörténeteknek.

"A kormány a Budapest Airport Rt.-t szakmai befektetőnek kívánja értékesíteni. Ugyanakkor, a Budapesti Értéktőzsde elnökeként fontosnak tartom, hogy a kormány figyelembe vegye és védje a magyar tőkepiac, azaz a nyugdíjpénztárak közel 3 millió tagjának, a lakossági befektetőknek és a befektetési szolgáltatóknak az érdekeit. Ezért fontos, hogy egy ilyen jelentős méretű és nyereséges nemzeti vállalat ne kerüljön úgy magánkézbe, hogy ebből így vagy úgy ne részesedhessen a magyar tőkepiac és azon keresztül a remélhetőleg egyre dinamikusabban erősödő hazai megtakarító réteg" - teszi hozzá a nyílt levél.

"Ennek megfelelően szeretném kérni és javasolni, hogy a Budapest Airport Rt. eladására kiírandó új pályázatba kerüljön be pótlólagos feltételként a szakmai befektető részvényeinek vagy a Budapest Airport Rt. részvényeinek a bevezetése a Budapesti Értéktőzsdére. A győztes pályázóra az első megoldás nem hárítana jelentős többletterhet, hiszen a bevezetés díjtalan, a forgalomban tartás éves szinten maximum 11 millió forint, továbbá a Budapesti Értéktőzsdére való bevezetési folyamat július 1-el jelentős mértékben egyszerűsödött is."

"Egy gazdaság erejének fontos barométere tőkepiacának mérete és hatékonysága. Éppen ezért a mindenkori kormány érdeke kell, hogy legyen, hogy a nemzeti tőzsdén folyó részvénykereskedelmet bővülő kereslet és kínálat jellemezze. Ez ugyanis nemcsak növekvő árfolyamnyereség, osztalék és társasági adóbevételt jelent az államnak, de hatékony tőkeallokációval serkenti is a gazdaságot. Éppen ezért a magyar kormánynak meg kellene tenni mindent annak érdekében, hogy az állami kézben lévő vállalatok privatizációja úgy történjen meg, hogy az gazdagítsa a hazai tőkepiacot, továbbá ezzel a magyar lakosság, a nyugdíjpénztárak és egyéb intézményi befektetőink befektetési lehetőségeit is növelje" - olvasható még a BÉT elnökének levelében.

zöldhasú
Hirdetés