Változatlanul jó a helyünk a kockázati rangsorban
Valamelyest romló pontszáma ellenére Magyarország egy hellyel feljebb került a londoni Euromoney gazdasági folyóirat globális listáján, így bekerült a felső ötödbe, a térségbeli új EU-tagállamok között pedig a felső hármas csoportban van.
A vezető londoni gazdaságpolitikai magazin 185 országot rangsoroló, félévente összeállított listáján Magyarország a 38. helyről a 37-ikre emelkedett.
Magyarország a térségbeli EU-tagok közül a márciusi listához hasonlóan a szeptemberin is a harmadik helyre került, Csehország mögött. Utánuk Észtország, Lengyelország, Szlovákia és Litvánia jön; a térségi kockázati rangsorban a még nem EU-tag Horvátország megelőzi Lettországot.
A globális listán a mostani első helyezett a tavaszi harmadik Luxemburg, a megszerezhető 100 pontból 99,74-gyel, utána Svájc (99,04), a márciusi első Norvégia (98,85) és az Egyesült Államok (96,86) következik.
A számos kritérium alapján összeállított osztályzati rendszerben a 100 pontból Magyarország a tavaszi 68,82 pont után szeptemberben 67,57 pontot szerzett az általános kockázati kategóriában.
A fontosabb összetevők közül a politikai kockázat pontszáma a márciusi 17,56 pontról 17,07 pontra romlott. Ebben a kategóriában 25 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. (E kategória nem a tényleges belpolitikai kockázatot méri, hanem azt, hogy az egyes országok milyen eséllyel válnak nem fizetővé az import és az adósság után, illetve tagadják meg a külföldi részvénybefektetések osztalékának, vagy a befektetett tőkének a hazautalását.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.