Szijjártó: az Altus révén 110 milliós veszteség érhette az államot
Szijjártó Péter, a parlamenti Apró-Gyurcsány vizsgálóbizottság következő, szerdai ülésén kezdeményezni fogja: a testület hatalmazza fel őt arra, hogy iratokat kérhessen be a földhivataltól, a cégbíróságtól, az önkormányzattól és az Altus Rt.-től.
A testület fideszes elnöke közölte, hogy az iratok alapján a bizottság bizonyos kérdésekre már választ kaphatna. Ezek közé sorolta, hogy a miniszterelnök feleségével közösen létrehozott Fittelina Kft. folytatott-e üzletszerűen ingatlanhasznosítási tevékenységet, illetve volt-e valós bérlője Dobrev Klára lakására a kft.-nek 1995 és 2002 között.
Szijjártó Péter szerint azért kell ezekre a kérdésekre választ találni, mert ha azokra nem a válasz, akkor szakértők szerint felmerül a fiktív működés gyanúja, illetve a hasznosítási szerződés színlelt volta, amely súlyos adójogi következményekkel jár. Mint mondta, ha színlelt szerződésről van szó, akkor háromféleképpen is előfordulhat az, hogy csökken a befizetendő adómennyiség.
Ezeket felsorolva ismertette, hogy a társasági adóalap csökkentését értékcsökkentési leírással érhette el a cég, de megkérdőjelezhető a beruházás utáni esetleges áfa-visszaigénylések ügye, valamint a magánszemélyeknek adott természetbeni juttatások után fizetendő személyi jövedelemadó, illetve egészségügyi hozzájárulás befizetése is.
"Kérdés, hogy ezek a tételek kifizetésre kerültek-e, és amennyiben nem, úgy kérdés, hogy a késedelmi kamatokkal és a mulasztási bírságokkal együtt vajon az államot mekkora kár érhette" - fogalmazott Szijjártó Péter. Mint mondta, a bekérendő iratok alapján el lehet majd dönteni, hogy "Gyurcsány Ferenc adócsalás gyanújába való keverése az jogos volt, avagy sem".
Közölte, hogy az Altus Rt. 2001 áprilisában 40 millió forintos tőkeemeléssel szállt be a Fittelina Kft-be. 2001 márciusáig az Altus Rt. a Szalay utcai bérleti díjakkal együtt több mint 80 millió forintnyi állami megrendelésben részesült, és a cég a miniszteri válaszok alapján több mint tízmillió forint állami támogatást vehetett fel.
"Tehát az Altusnak eddig az időpontig komoly bevételei származtak az államtól, így tehát állami forintok is áttételesen szerepet játszottak a Fittelina Kft.-ben való tőkeemelésben" - fogalmazott, hozzátéve, hogy ezért egyértelmű a vizsgálóbizottság hatásköre.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy sajnos mind a mai napig nem reagált a miniszterelnök a felmerült kérdésekre, ezért megnőtt a vizsgáló bizottság feladata és felelőssége. Ha valaki nem fizet be adóterhet, annak ellenére, hogy azt a törvény előírja, "akkor bizony állami források terhére gazdagodott" - fogalmazott.
Hozzátette, hogy a bizottságnak kötelező feltárni az igazságot, és megállapítani, hogy a miniszterelnökkel szemben megfogalmazott "súlyos gyanú valójában kiállja-e az igazság próbáját". Közölte azt is, hogy nem akarják méltánytalan helyzetbe hozni sem a kormányszóvivőt, sem a pénzügyminisztert. Mint mondta, "valószínűnek tartom, hogy egyikük sem kap fizetést az Altus Rt-től", ezért egyiknek sem kötelessége a cég nevében nyilatkozatot tenni. Közölte, nem teljesen világos, hogy Batiz András sajtótájékoztatókon, illetve Veres János a parlamentben milyen felhatalmazás alapján jelent be perindítási szándékot egy rt. részéről.
Ezért arra kérik a társaság vezérigazgatóját, illetve a miniszterelnököt, hogy reagáljanak a kérdésekre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.