2005. szeptember. 07. 15:04 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 07. 15:34 Gazdaság

Elfogadták a kínai-uniós textilmegállapodást

Amint az várható volt, az EU 25 tagországa szerdán egyöntetű támogatását adta - nagykövetein keresztül - az EU bizottsága és Kína között a hét elején létrejött, a raktárokban felhalmozódott kínai textiltermékek felszabadítására vonatkozó megállapodásra.

Az EU bizottságának szóvivője szerint "széles körű politikai egyetértés alakult ki a megállapodás tartalmát tekintve". Az EU és Kína vezető kereskedelmi illetékese között hétfőn született megállapodás az európai vámraktárakban rekedt mintegy 80 millió kínai textilárú "felszabadításáról". Peter Mandelson az EU kereskedelmi biztosa és Bo Hszi-lai kínai kereskedelmi miniszter között jött létre az egyezség.

A megállapodás szerint a raktárokban lévő áru fele extrakontingens keretében juthat majd be az EU területére, a másik fele a jövő évi kvóta terhére. Ugyanakkor mód nyílik egyes áruféleségek más termékkvóták rovására történő elszámolására is.

A textilárut az unió azért nem volt hajlandó beengedni, mert az meghaladta az EU által júniusban bevezetett textilimport-kvóta mennyiségét. Remények szerint a jövő hét közepén már megkezdődhet a vámraktárakból a kínai textiltermékek elszállítása.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.